Přejít na hlavní obsah

Na FF se vrací stavaři. Přijďte se rozloučit se sakurou

Druhá velká rekonstrukce Filozofické fakulty MU startuje. Opraví se budovy C a D.

Od začátku semestru funguje filozofická fakulta kvůli rekonstrukci budov C a D v areálu v ulici Arna Nováka v provizorních podmínkách. Tento týden přichází čas startu další etapy prací. Areál přehradí ploty, jeřáby navezou materiál stavařům a zmizí mimo jiné jedna z oblíbených sakur na nádvoří. Komu bude chybět moc, může se se stromem přijít rozloučit.

Goodbye, Sakura tak se jmenuje akce, která začne 19. října v 17.30 v rohu fakultního dvorku a má být posledním sbohem několik desítek let starému stromu. Kvůli rekonstrukci totiž musí padnout. „Ještě před několika měsíci jsem odpovídal na dotazy o jeho osudu zcela rozhodně, a to tak, že zůstane na svém místě, ale po seznámení se se všemi argumenty a posouzení všech možných scénářů jsme se nakonec velmi neradi dohodli, že přistoupíme k radikálnímu řešení,“ píše na stránce o sakurách Josef Krob, vedoucí koordinační skupiny pro druhou fázi rekonstrukce fakulty.

Pro odstranění sakury hovořily potřeby stavařů i stanovisko zahradníků, podle nichž by se strom v rohu budov C a D musel omladit tak výrazně, že by nemusel přežít. Budova D se musí kvůli narušené statice zpevnit za pomoci tlakové injektáže. Aby to mohli dělníci udělat, potřebují prostor, a to včetně toho, kde se nachází jeden z oblíbených stromů, které zdobí okolí fakulty svými růžovými květy hlavně na jaře.

Sakury jsou na fakultním dvorku dvě, druhé se změny v areálu nedotknou. Stromy si každoročně fotí stovky lidí. Kdo se o svoji památku chce podělit, může poslat fotku na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Další etapa prací s sebou přinese i změny v možnostech pohybu po areálu. Ještě do konce října bude možné vstupovat dovnitř stávajícím vchodem z ulice Arna Nováka. Od 1. listopadu by měl fungovat nový, který povede skrze stávající plot u budovy A.

„Skrze něj se bude chodit do budov A a B a také do knihovny. Kvůli přístupu do ní zůstane přístupný prostřední chodník,“ sdělil tajemník fakulty Ivo Jurtík. Dodal ještě, že nový vchod bude bez problémů použitelný také pro návštěvníky, studenty a zaměstnance s pohybovým omezením.

Hlavní novinky