Přejít na hlavní obsah

Univerzita hostí Emmanuelle Charpentier, autorku metody CRISPR

Slavná vědkyně bude ve čtvrtek 21. března přednášet v rámci série Mendel Lectures na Masarykově univerzitě.

Charpentier se zasloužila především o odhalení funkce nekódující RNA, která je pro fungování metody CRISPR-Cas9 klíčová.

Revoluční nástroj umožňující přesné a jednoduše proveditelné zásahy do genetické informace má název CRISPR-Cas9. Na jeho výzkumu se podílela také mikrobioložka a biochemička Emmanuelle Charpentier. Právě o své práci na původně bakteriálním obranném mechanismu a jeho přeměně na nástroj editace genomu bude mluvit ve čtvrtek 21. března v rámci série Mendel Lectures.

Charpentier se zasloužila především o odhalení funkce nekódující RNA, která je pro fungování metody CRISPR-Cas9 klíčová. Ukázala, že tyto RNA označované jako Cas9 se dají využít jako jakési nůžky, které přeruší řetězec DNA v požadovaném místě. Na popisu původně bakteriálního mechanismu a jeho transformaci pro využití u dalších organismů od rostlin po člověka spolupracovala s Jennifer Doudnou, která na výzkumu tohoto mechanismu také pracovala.

Jarní běh přednášek spadajících pod program Masarykovy univerzity Life Sciences Seminar Series nabízí i další významné osobností. Už minulý týden jej zahájil psycholog a psychiatr Richarda J. Davidson, který se zabývá studiem emocí a mozku. Ve své přednášce se věnoval well-beingu jako dovednosti, a to z pohledu neurověd.

Davidson se zabývá tím, zda lze mozek trénovat v takových oblastech jako je soucit a laskavost. Je přítelem dalajlámy a v jeho výzkumu hraje velkou roli také meditace. Ke zkoumání základů emocí a lidského rozvoje využívá řadu nástrojů včetně magnetické rezonance nebo genetických a epigenetických metod. Vzbudil velkou pozornost odborníků i laiků a sál Mendelova refektáře i další prostory v Mendelově muzeu MU pro sledování živého přenosu z přednášky praskaly ve švech.

V květnu přijede do Brna přednášet nositel Nobelovy ceny chemik Fraser Stoddart, který se věnuje supramolekulární chemii a nanotechnologiím. Spolu s Benem Feringou a Jeanem-Pierre Sauvageem získal v roce 2016 Nobelovu cenu za návrh a syntézu molekulárních strojů.

Kromě přednášek v rámci Mendel Lectures odehrávajících se v Mendelově muzeu MU patří do Life Sciences Seminar Series také lekce v bohunickém kampusu. Kompletní program naleznete na webu Seminar Series

Hlavní novinky