Přejít na hlavní obsah

Science slam bude ve znamení dvojic

Ve čtvrtek 31. října v sedm večer mohou zájemci o populární vědecké poznatky zamířit do Univerzitního kina Scala.

Představa osamělého vědce pracujícího na přelomovém objevu může fungovat v literatuře nebo ve filmu, v realitě se ale výzkumníci bez kolegů téměř neobjedou. Nově představí vědecké dvojice i Science slam Masarykovy univerzity. Na podiu univerzitního kina se objeví pět párů vědců, kteří se budou snažit vysvětlit svou práci tak, aby jí všichni porozuměli a bavilo je to.

Diváci se můžou těšit na zajímavosti ze světa lidské reprodukce, kde oblast asistované reprodukce přiblíží Zuzana Trebichalská a Volodymyr Porokh. Biologii se bude věnovat dvojice Dominik Hrebík a Marta Šiborová, kteří zkoumají bakteriofágy. Výzkumníci se často neobjedou bez mikroskopů a elektronovou mikroskopii divákům představí Jan Jíša a Ondřej Bačo. Strukturní biologii a jejímu využití v medicínském zobrazování se budou věnovat Karel Kubíček a Martina Zánová a poslední dvojice Vladimír Sedláček a Václav Matyáš poodkryjí publiku výhody i slabé stránky digitálních podpisů.

Všechny dvojice budou mít na své vystoupení osm minut. Mohou používat libovolné rekvizity kromě prezentace. Formát science slamu převzali organizátoři ze zahraničí a každoročně pořádají dvě klání. Aktuálně se brněnští vědci představí širokému publiku už pojedenácté.

A protože dvojic není nikdy dost ve vědě ani umění, bude večerem provázet i moderátorské duo. Diváci se ale tohoto pravidla držet nemusí, jejich hlavním úkolem je přijít v libovolném počtu a na závěr večera jednotlivá vystoupení ohodnotit podle toho, jak jim porozumí a jak je pobaví.

„Kdo to nestihne do Scaly, můžeme se na naše vědecké dvojice podívat i na facebookové stránce Science slam MUNI, kde bude živý přenos,“ dodává organizátorka akce Hana Vrtalová.

 

Hlavní novinky