Přejít na hlavní obsah

Na vlastní kůži: Jak se cítí vaše babička

Den otevřených dveří Centra pro transfer technologií MU předvedl lidem nejnovější vynálezy.

„Osvoboďte mě, prosím vás. Stačilo mi to,“ žádá návštěvnice dne otevřených dveří Mariana Nováková po deseti minutách v obleku, jenž člověku zprostředkuje pocity seniora. Jde o jeden z vynálezů vědců z Masarykovy univerzity, které si mohli lidé prohlédnout na akci TT Day Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity.

Centrum, které pro univerzitu zajišťuje například získávání patentů či spolupráci s komerční sférou, otevřelo své sídlo na Komenského náměstí lidem ve čtvrtek 16. října odpoledne. Místní pracovníci proměnili své kanceláře ve výlohy nejzajímavějších nápadů, které se v poslední době laboratořích Masarykovy univerzity urodily.

Chodbami centra zní živý klavír a lidé si zkoušejí novinky z vědeckého světa. Nejvíce lidí se shromažďuje právě u seniorského simulačního obleku, do kterého zájemcům ochotně pomáhá Pavel Kellner z lékařské fakulty. Po nasazení brýlí, závaží a všemožných pásů připomínajících sportovní chrániče člověk věrně pocítí, jak se cítí běžný osmdesátník. „Posaďte se, běžte si sejít schody,“ vyzývá Kellner a lidé v obleku jen neochotně zjišťují, jak obtížný pro ně v budoucnu bude běžný pohyb.

Pavel Kellner s oblekem objíždí převážně základní školy a snaží se žáky přesvědčit, že nejvíce mohou pro svoji kostru udělat tím, že se už v mládí budou pravidelně hýbat. „Pokoušíme se o prevenci chorob stáří. A jedině cestou takového prožitku v simulačním obleku máme šanci zapůsobit na mladé lidi, kterým připadá stáří vzdálené,“ popisuje zaníceně Kellner.

Setkání si nenechalo ujít ani lidé z oboru. „Zaujalo mě pojetí představení celého centra, jsem moc ráda, že jsem přijela,“ hodnotí TT Day z obleku vysvobozená Mariana Nováková, která pracuje jako manažerka Centra pro transfer technologií v Pardubicích. „Jedenkrát vidět je více než stokrát slyšet,“ dodává.

Odlitky naskenovaných tváří.

3D modely obličeje využijí i kriminalisté
Další z atraktivních koutů patří 3D skenování obličeje, na jehož vývoji a zdokonalení pracují vědci z přírodovědecké fakultyfakulty informatiky ve společném projektu Fidentis. Pracovníci vytváří rozsáhlou databázi obličejů, která najde využití v kriminalistice, psychologii nebo antropologii. Díky ní mohou vznikat věrné portréty zločinců podle popisu svědků. „Používáme už opravdu reálné části obličeje, ne malované, jak je zatím běžné,“ popisuje Marie Jandová z ústavu antropologie.

I samotné snímání obličeje trochu připomíná focení kriminálníka. Nejdříve je třeba odhrnout z obličeje všechny vlasy, aby model nezdeformovaly. Následně se obličej s neutrálním výrazem vyfotí zepředu, zleva a zprava. V počítači se ze tří snímků vytvoří 3D model. Ke komerčnímu využití by chtěli vědci svou databázi nabídnout na začátku příštího roku.

Ukázka biomechanické obuvi.

V dalších kancelářích si mohou návštěvníci prohlédnout a vyzkoušet speciální biomechanickou obuv vyvinutou na fakultě sportovních studií, která blahodárně působí na cévní a lymfatický systém. Předvést se přišla i brněnská firma Code Creator vyvíjející počítačové aplikace včetně digitální knihovny eMuni. Několik stolů obsadili také výzkumníci předvádějící přístroj na diagnostiku leukémie nebo biosenzor na detekci halogenových uhlovodíků v přírodě. V zadní části centra pak probíhá soutěž o věcné ceny testující znalosti o ochraně duševního vlastnictví.

Masarykova univerzita má v současnosti patent přibližně na třicítku nápadů, z nichž některé jsou chráněny více patenty v různých zemích. „Každoročně máme kolem dvaceti oznámení, že vznikl nějaký zajímavý výsledek,“ vypočítává ředitelka Centra pro transfer technologií Eva Janouškovcová. Nejpodstatnější je podle ní pečlivé zhodnocení všech výzkumných výsledků.

„Kolikrát si vědci myslí, že jejich výsledky nejsou zajímavé a ani nás o nich neinformují, přitom by šlo o velmi zajímavý patent. A naopak jsou kolegové, kteří jsou přesvědčeni, že přišli na něco úžasného a my jim pak řekneme, že takový patent už ve světě existuje,“ popisuje Janouškovcová.

Hlavní novinky