Přejít na hlavní obsah

Uznávaná molekulární bioložka nastoupila na Ceitec MU

Prestižní grant ERA Chairs získala Mary O´Connell, která působila v předních světových laboratořích.

Molekulární bioložka Mary O´Connell má zkušenosti ze světových laboratoří. Nyní nastoupila na Ceitec MU.

Uznává molekulární bioložka Mary O'Connell, která působila na předních světových výzkumných institucích jako Albert Einstein College of Medicine v New Yorku nebo Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Cambridge u Bostonu, nastoupila na Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (Ceitec). Její příchod do Brna umožnil prestižní evropský grant z programu ERA Chairs, který univerzita získala jako jediná v republice.

„Pro další rozvoj potenciálu, který máme díky investicím do vědeckých center a příchodu mladých vědců, je nezbytné přilákat k nám i vědce s bohatými zkušenostmi a vazbami na mezinárodní týmy, schopné postavit zde výzkumné skupiny s vlastním výzkumným programem,“ řekl prorektor pro výzkum Petr Dvořák.

Mary O'Connell se dlouhodobě věnuje problematice dědičné informace a její modifikace ve vztahu k chorobám imunitního systému. V tomto výzkumu chce pokračovat i v rámci programu molekulární medicína v Ceitecu. Jejím úkolem bude vytvořit a následně vést pracovní skupinu o šesti až deseti lidech po dobu nejméně čtyři a půl roku.

„Ceitec jsem si vybrala proto, že pro práci nabízí mladé a akční prostředí. Je na dobré cestě stát se v dohledné době skutečným centrem excelentní vědy. Konkrétně naše skupina bude pracovat na objasňování procesu, kdy selhání v obranyschopnosti organismu při boji s choroboplodnými zárodky vede k autoimunitním onemocněním,“ upřesnila Mary O'Connell.

Mary O'Connell absolvovala obor mikrobiologie na University College v irském Galway a ve studiu pokračovala na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, kde získala doktorát. Působila na MIT v Bostonu a ve švýcarském Biozentrum v Basileji, kde se začala věnovat modifikacím RNA. Ve výzkumu pak pokračovala v Edinburghu. Poslední rok a půl před příchodem do České republiky strávila na Stockholmské univerzitě. Je spoluautorkou desítek článků v prestižních mezinárodních recenzovaných časopisech a autorkou řady kapitol ve významných publikacích.

„Nejde pouze o to, že k nám přináší mezinárodní zkušenosti z významných výzkumných institucí. Ona má i speciální dar zaujmout pro spolupráci a nepominutelný je i její otevřený přístup k výzkumu, který může být inspirativní pro generaci mladých vědců,“ zdůraznil výkonný ředitel Ceitecu Markus Dettenhofer.

Na financování její pozice a celé pracovní skupiny získala Masarykova univerzita podporu ve výši 2,2 milionů eur. Vhodného kandidáta na vedoucí pozici vybrala výběrová komise z 20 uchazečů zejména ze Spojených států a západní Evropy.

Hlavní novinky