Přejít na hlavní obsah

Student informatiky uspěl v soutěži České hlavičky

Projekt MultiROM Vojtěcha Bočka umožňuje na mobilech pracovat s více operačními systémy.

Vojtěch Boček.

S operačními systémy v mobilu si začal hrát už ve 14 letech, na střední škole ho přiměli chodit do robotického kroužku a dnes už má na kontě několik ocenění včetně letošního vítězství v soutěži České hlavičky, kde uspěl s projektem MultiROM. Řeč je o devatenáctiletém Vojtěchu Bočkovi, který letos začal studovat na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.

„Přihlásil jsem se na jeden server hry World of Warcraft jako vývojář a tak jsem se vlastně naučil programovat,“ popisuje své první setkání s IT před pěti lety. Od té doby ho programování nepustilo, během studií na střední škole vypracoval dva úspěšné projekty. Prvním byl Lorris, nástroj zjednodušující vývoj a řízení robotů, na kterém pracoval v kroužku brněnského Domu dětí a mládeže Junior.

Druhým projektem je zmíněný MultiROM – úprava softwaru, která umožňuje mít v mobilu více operačních systémů zároveň. Porotě České hlavičky složené ze zástupců vysokých škol a vědeckých ústavů se nejvíce líbila jednoduchost zpracování.

„Na stolních počítačích je možné mít vedle sebe například Windows a Linux, tomu se říká multiboot. Na mobilech tohle nejde, i když jsou to v podstatě taky počítače,“ popisuje Vojtěch díru na trhu, na kterou se před několika lety zaměřil. Jeho MultiROM je ale zatím spíš věc pro IT nadšence, která jim umožňuje vyzkoušet si třeba novou verzi systému Android (či jiný operační systém), aniž by museli mazat ten starý. I když není Vojtěchův projekt ve světě unikátní, může se chlubit tím, že je považován za nejdotaženější a je nejvíc využíván – v současné době má instalováno 30 tisíc uživatelů.

V Red Hatu nepoznali, že je středoškolák
Jak se dá od takového nadšence očekávat, na některých hodinách se ve škole trochu nudí. „Ale v určitých předmětech jako jsou digitální systémy, což je přímo navrhování procesorů a čipů, se naučím zajímavé věci,“ říká s tím, že studium chce určitě dokončit.

Programování se pro něj čím dál tím jasněji stává i profesní dráhou. Už na střední škole se na dva týdny podíval do brněnské pobočky významné IT společnosti Red Hat. „Ve škole jsme měli povinnou praxi. Byl jsem v Red Hatu na dni otevřených dveří a oni mi pak napsali, jestli bych pro ně nechtěl pracovat. Asi nevěděli, že jsem ještě na střední škole,“ popisuje pobaveně Vojtěch. Teď pracuje na poloviční úvazek ve společnosti AVG – jak jinak než na vývoji pro systém Android.

„Rodiče ze začátku nadávali, že pořád sedím u počítače, teď už to tak není,“ usmívá se. Ale přeci jen, aby nebyl celé dny zavřený před obrazovkou, vyrazí občas jako instruktor na výpravy s kroužkem, kam chodil jako malý. A kam má Vojtěch namířeno v budoucnu? „Mou vysněnou prací je teď vyvíjení Androidu přímo u Googlu,“ říká bez zaváhání.

Hlavní novinky