Přejít na hlavní obsah

Zážitky z vídeňského Science slamu: Byla jsem jedna z nejmladších

Biochemička Iveta Minaříková vyrazila na evropské finále v populární prezentaci vědy před publikem.

Iveta Minaříková se zúčastnila letošního evropského finále v science slamu.

Šanci vyrazit do Vídně na evropské finále v popularizační soutěži Science slam dostala díky svému vítězství v jarním kole v Brně někdejší studentka biochemie na přírodovědecké fakultě Iveta Minaříková. A tamější atmosféra jí vyrazila dech.

„Svou účast jsem potvrzovala v postátnicové euforii, a kdybych věděla, co mě tam čeká, asi bych se připravovala daleko víc. Finále ve Vídni bylo hodně profesionální, dělali s námi rozhovory, natáčeli reportáže a hlavně jsme vystupovali asi tak před šesti stovkami lidí,“ přiblížila klání biochemička.

Na vystoupení se musela dobře připravovat, bylo totiž v angličtině a na představení svého výzkumu dostala přesně osm minut. „Pokud se někdo nevešel do limitu, začaly v sále tikat hodiny, stále hlasitěji. Mně se to naštěstí nestalo,“ uvedla Minaříková, která se ale ve finále nakonec neumístila.

Vídeňské klání ji hodně zaujalo tím, že mezi vystupujícími patřila k nejmladším účastníkům. Ve světě se podle ní hlásí do podobných klání spíš lidé, kteří působí ve výzkumu už delší dobu (na rozdíl od Brna, kde vystupují spíše doktorandi). „Myslím si, že právě akademikové, kteří se zabývají konkrétním tématem deset či patnáct let nebo i déle, mají víc co říct,“ podotkla.

Sama se do brněnského Science slamu, který pořádá Masarykova univerzita, přihlásila proto, že jí přišel

 a chtěla to ukázat běžným lidem. „O tom, co dělám, věděla v podstatě jen má rodina a vedoucí diplomové práce. Přitom je škoda, že lidé netuší, co se na univerzitách děje a co se tam zkoumá,“ uvedla Minaříková.

Pokusila se proto vybrat to nejzajímavější ze svého výzkumu diabetu. Zabývá se zejména tím, jak předcházet komplikaci této nemoci v podobě hypoglykémie. „Od řady lidí jsem se pak dozvěděla, že konečně pochopili, čím se zabývám. To mi přišlo nejdůležitější,“ řekla dnes už absolventa MU.

Na čem zajímavém vědci v Brně pracují, se bude moct každý dozvědět na už pátém Science slamu Masarykovy univerzity, který se koná 4. listopadu.

„Máme přihlášených šest řečníků a aktuálně už jsou lístky k dostání v předprodeji v Kabinetu MÚZ, kde se slam tradičně koná,“ uvedla organizátorka akce Jana Posltová z Rektorátu MU.

Na akci se dozvíte například to, jak žáci chápou a vnímají náboženství nebo co si představit pod pojmem lidská podkomunikace.

Hlavní novinky