Přejít na hlavní obsah

Kybertým: Nezapomínejte na základy ochrany

Preventivní opatření jsou jednoduchá a levná. Reagovat na incident, který se už stal, je naopak drahé, složité a často dokonce nemožné.

Hrozby jsou reálné a je možné se proti nim účinně bránit, psali jsme minule. Ve druhém dílu seriálu se zaměříme na preventivní opatření. Ta jsou jednoduchá a levná. Reagovat na bezpečnostní incident, který se už stal, je naopak drahé, složité a často dokonce nemožné.

Váš počítač je jako takový digitální hrad. I když se vám může zdát, že je dostatečně zabezpečený, může mít i více slabých míst. Řady z nich se můžete zbavit pomocí obyčejných aktualizací softwaru.

Ale znáte to, nabídka aktualizace vyskočí právě v ten nejméně vhodný okamžik. Bez váhání ji tedy zavřete a odložíte na „někdy jindy“. Vždy však mějte na paměti, že kdykoli odkládáte aktualizace, můžete tak nechávat potenciálně nezabezpečené místo ve vašem počítači.

Aktualizovat a chránit
Základní doporučení tedy zní: Aktualizaci neodkládejte. Pokud je to možné, tak si ji při instalaci vždy nastavte automaticky a nezapomínejte ani na další svá zařízení, jako je třeba mobil nebo tablet.

Ve vašem počítači představuje strážce anti-malwarový program, v běžné řeči známý spíš jako antivirus.

Malware je obecné označení pro jakýkoli škodlivý kód. Virus je pouze jedním z druhů škodlivého kódu. Anti-malware vás tedy kromě virů chrání i před dalšími ošklivými věcmi. Základní pravidlo zní jasně: Anti-malware musíte mít! A to bez výjimky.

Který si ale vybrat? Nabídka je pestrá a celá řada je dokonce v základní verzi zdarma. Placené varianty nabízí komplexnější ochranu, ale i ty bezplatné vám poslouží víc než dobře. Vždy volte takový produkt, který pochází od důvěryhodné společnosti. Na webu lze nalézt nezávislé srovnávací recenze, které vám pomohou s výběrem. Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity navíc zajišťuje každoroční centralizovaný nákup licencí i pro řadu anti-malwarových programů.

Pokud už máte nějaký vybraný a využíváte jej, myslete na to, že i ten je důležité pravidelně aktualizovat a neignorovat varovná hlášení, která vyskakují na obrazovce.

Myslete na nejhorší

Hrady nejsou nedobytné. Navzdory všem opatřením do něj mohou útočníci proniknout. Může se například stát, že se objeví zcela nové slabé místo. Pro tyto případy je vhodné mít záložní plán – zálohovaná data.

Ušetříte si tím spoustu nepříjemností, které jinak ztráta dat přináší. Aby zálohování skutečně fungovalo, je důležitá jeho pravidelnost. Ideálním řešením je nastavení automatického zálohování. Případně si můžete nastavit svůj vlastní proces (např.: „Zálohovat budu vždy v neděli večer.“). Je zde ale riziko, že na něj budete zapomínat.

Jak často zálohovat závisí na typu dat, která chráníte. Například u rozepsané diplomové práce je to vhodné každý den, naopak složka fotogra í z dovolené se nemění a stačí vytvořit jejich kopie pouze jedenkrát. A jak zálohování provádět? Osvědčené je pravidlo 3 – 2 – 1. To říká, že je vhodné mít minimálně tři kopie svých dat, na dvou různých médiích a jednu zálohu mimo domov.

Autorem textu je CSIRT-MU – kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky