Přejít na hlavní obsah

Kybertým: Co dělat, když ve vašem počítači propukne kybernetický požár?

Dodržujte základní pravidla a když se ocitnete v úzkých, je tu kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity.

Říká se, že je mnohem lepší požárům předcházet, než je pak hasit. Platí to i pro kybernetické požáry. Co ale dělat, když přeci jen nějaký "požár" ve vašem počítači vypukne?

Jak poznat kyberpožár

S obyčejným požárem je to v tomhle ohledu jednodušší – má vždy stejné projevy. U jeho kyberverze to ale neplatí. Neexistuje totiž zaručená definice. Příznaky mohou být rozdílné.

Zaměřte se zejména na podezřelé požadavky v e-mailech, o kterých jsme psali posledně. Zbystřete rovněž u zvláštních projevů vašeho zařízení, které mohou být spojeny s nákazou. Například vyskakovací okna, změna výkonu, zašifrované soubory či jiné netypické chování počítače. Dobré je zapamatovat si, že pokud si nejste jistí, tak je nejlepší obrátit se na experty.

Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity

O bezpečné kyberprostředí Masarykovy univerzity se stará tým CSIRT-MU. Hašení požárů v počítačích zaměstnanců i studentů je doslova denním chlebem našich členů. Každý rok jich řešíme stovky. Máme to i v názvu. Zkratka CSIRT znamená Cyber Security Incident Response Team. Jednou ze služeb, kterou nabízíme každému uživateli, je řešení bezpečnostních incidentů. Lze jej shrnout do tří kroků:

1. Nahlášení – napíšete nám, kdo jste a jaký máte problém. Můžete přiložit také nějaké důkazy, obvykle screenshoty. Celé nahlášení je velmi jednoduché a dělá se obvykle na této webové stránce, je ale možné také zavolat na +420 549 494 242. Rozhodně se nebojte nám incident nahlásit, a to i pokud máte pochybnosti. Jsme tady od toho.

2. Řešení – tahle část je hlavně na nás. Ozveme se vám nejpozději do dvou dnů, všechno prověříme a navrhneme řešení.

3. Poučení – pro vás, pro nás i pro další uživatele. Může se totiž stát, že na základě vašeho hlášení zavedeme bezpečnostní opatření či budeme varovat ostatní uživatele. Nahlášením incidentu tak můžete pomoci Masarykovy univerzitě a ostatním uživatelům.

Místo závěru

Můžeme vám slíbit, že při hašení případných kyberpožárů uděláme vždy vše, co je v našich silách. Naopak vám nemůžeme slíbit, že to bude stačit. Někdy jsou jejich plameny prostě neuhasitelné. Není bohužel výjimkou, že uživatel podcení prevenci a v důsledku toho si způsobí nemalé problémy.

Je tedy na místě připomenout dřívější články z našeho seriálu, který tímto uzavíráme a který vám dobře poslouží jako protikyberpožární ochrana pro 21. století.

Autorem textu je CSIRT-MU – kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky