Přejít na hlavní obsah

Jak bojovat proti únavě?

Učíte se na zkoušky? Přečtěte si, jak zabojovat proti únavě.

Učení je někdy únavné.

Ty poslední dny před zkouškou nebývají lehké. Jste zatím jenom v polovině svého „to do“ listu, ale čas už postoupil tak, že na vás padá únava. Zkuste proti ní nasadit tuhle čtveřici zbraní:

Kofein
Kofein pomáhá udržet bdělost a zlepšuje soustředění. Molekula kofeinu se podobá molekule adenosinu, což je látka, která se v mozku hromadí během dne a zapíná kontrolku: ODPOČIŇ SI! Díky své podobnosti s adenosinem, může kofein zabrat místo na jeho receptoru a zabrání tak, aby se na něj adenosin navázal a odevzdal buňkám informaci o únavě. Když si dáte kávu, je to jako kdybyste tu blikající kontrolku rozbili a můžete pracovat dál.

Při únavě si tedy dejte kávu, čokoládu nebo čaj. Navzdory rozšířenému mýtu, je ve všech obsažený stejný kofein – trimetylxantin, C8H10N4O2 – alkaloid podobný amfetaminu a kokainu. Podoba se netýká jenom chemického složení, platí, že i na kofein si můžete vybudovat závislost nebo toleranci. Nebo oboje.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje za neškodnou denní dávku 300 miligramů, což představuje zhruba dva až tři šálky kávy. Maximální koncentrace kofeinu v krvi je zhruba po 30 až 45 minutách od požití, ale tato látka na tělo působí ještě dalších 8 až 10 hodin. Proto je dobré se kofeinu vyhnout večer. A pít kávu po ránu nemá moc smysl, v tom čase je totiž koncentrace adenosinu v mozku minimální.

Síla vůle
Svou vůli si můžete představit jako tekutinu v nádobce. Po každé vykonané akci, která vyžaduje vaše sebeovládání, její hladina klesne. Také každé pokušení, kterému odoláte - nová zpráva na Facebooku, pivo s kamarády, sníh za oknem - nádobku o něco vyprázdní. Nevystavujte se proto zbytečně pokušením, vypněte Facebook i mail a věnujte celou svou vůli jenom učení.

Vůle a sebekontrola závisí také na hladině glukózy v krvi. Kvůli tomu ale není nutné jíst celý den sladkosti, spíš naopak. Dbejte na to, aby vám hladina cukru v krvi moc nekolísala. Znamená to jíst pravidelně jídla s nízkým glykemickým indexem.

Soustředěná mysl
Vypnutí Facebooku bude mít blahodárný vliv i na vaši schopnost soustředění. Multitasking mu totiž moc nepomáhá. Pozornost se časem vyčerpává, a proto je lepší studovat nanejvýš 45 až 50 minut v kuse a pak si dopřát několikaminutovou pauzu. Pro kontrolu času můžete využít některou z mnoha volně dostupných aplikací, které vám odpočítají pracovní čas i pauzu a upozorní na její konec.

Pokud se vám ani tak nedaří soustředit se, zkuste následující cvičení na pozornost: Postavte před sebe tikající ručičkové hodinky a ve chvíli, kdy započne nová minuta, zavřete oči a začněte počítat od 1 do 60. Až skončíte, začněte znovu a pamatujte si kolik minut jste už odpočítali. Oči otevřete nejdříve po 5 minutách a zkontrolujte si, zda jste počítali správně. Cílem cvičení je nemyslet na nic jiného, jen na počítání. Necvičte ale moc dlouho, ať se neunavíte, stačí 5 až 10 minut před učením.

Kvalitní spánek
Vědci ještě nevymysleli lepší lék na únavu a roztěkanou mysl, než je kvalitní noční spánek. Během spánku dochází ke konsolidaci vzpomínek. V noci si tak upevníte to, co jste se ve dne naučili. Druhý den začněte pracovat zrána, kdy jste svěží a venku je světlo. Když to už jinak nejde, a cítíte potřebu si zdřímnout i přes den, dejte si dávku 80 až 100 miligramů kofeinu a pak si na 15 až 20 minut lehněte.

Hodně štěstí při zkouškách!

Autorka je studentkou psychologie na Filozofické fakultě MU. Její články naleznete také v internetovém časopisu PsychoLogOn.

Hlavní novinky