Přejít na hlavní obsah

V neděli startuje zimní univerziáda. Tentokrát v Kazachstánu

Studenti Masarykovy univerzity budou hájit české barvy v ledním hokeji, biatlonu a krasobruslení.

V biatlonu bude Česko mimo jiné reprezentovat studentka Fakulty sportovních studií MU Kristýna Černá.

Znovu na východ pojedou vysokoškoláci reprezentující Českou republiku na zimní světové univerziádě. Před dvěma lety se o pořádání studentské olympiády podělily Slovensko a Španělsko. Letos to budou mít reprezentanti ještě dál. Univerziádní soutěže se od neděle 29. ledna do 8. února budou konat v Almaty, bývalém hlavním městě Kazachstánu.

Odletu české výpravy na univerziádu předcházel několik týdnů dlouhý nominační proces. Jeho výsledkem je sestava 74 nominovaných a asi 20 náhradníků. Podle informací Evy Slonkové, zástupkyně Masarykovy univerzity v organizačním týmu, je to proto, že některá jména se mohou v důsledku jiných povinností sportovců a vývoje rekonvalescence některých z nich ještě změnit.

Aktuálně se počítá s tím, že studenti Muni budou hájit české barvy v ledním hokeji, biatlonu a krasobruslení. V krasobruslení tak budou závodit sourozenci Michal a Eliška Březinovi, kteří nově studují na Fakultě sportovních studií MU. Univerzita by také měla mít na univerziádě dva biatlonisty a jednu biatlonistku.

„Reprezentovat nás tentokrát budou členové národního B týmu. Univerziáda totiž koliduje s mistrovstvím Evropy dospělých i juniorů, s mistrovstvím světa a se závody IBU cupu a trenéři národního týmu se je rozhodli upřednostnit. Když se konala univerziáda v předchozích letech na Slovensku nebo v Itálii, mohli se závodníci rychle přesunout autem na další závody. V tomto případě to ale kvůli velké vzdálenosti není možné,“ vysvětlila Eva Slonková přítomnost nových jmen Jana Buriana, Lukáše Joukala a Kristýny Černé v nominaci.

Na zimní světové univerziádě v Almaty se bude soutěžit ve dvanácti sportovních disciplínách a pořadatelé očekávají příjezd sportovců ze 64 zemí.

Na předchozích hrách vysokoškoláků udělali největší čest Masarykově univerzity biatlonistky. Dvojice Jitka Landová a Eva Puskarčíková vybojovala z celkových jedenácti cenných kovů pro Českou republiku hned tři. Landová vyjela zlato na 12,5kilometrové trati a bronz ve sprintu na sedm kilometrů. Ve vítězném závodě navíc stála na stupních vítězů hned vedle Landové na stříbrném stupínku Eva Puskarčíková. Jak se povede letošním reprezentantům Masarykovy univerzity a celé české výpravě, o tom bude informovat zpravodajský portál online.muni.cz a také vysílání České televize, a to poprvé v pondělí 30. ledna.

Hlavní novinky