Přejít na hlavní obsah

Tipy na předměty: Od základů ekonomie, přes zajímavou fyziku po kariérní start

Hledáte zajímavé předměty k zaregistrování? Podívejte se několik zajímavých tipů.

Sice jarní semestr zrovna končí, ale registrovat předměty do toho dalšího můžou studenti na většině fakult už teď, někde klikací šílenství zas vypukne už za pár dní. Několik tipů na předměty, které si může zapsat kdokoliv z celé univerzity, uvítají hlavně ti, kteří si dělají zálusk na volitelné kurzy.

Jak se projevuje fyzika v kuchyni? Čím vším je po fyzikální stránce ovlivněno počasí? Na tyto a mnohé další otázky zvědavcům odpoví předmět Zajímavá fyzika. Vypisuje ho Přírodovědecká fakulta MU a má formu přednášek. Po úspěšném složení kolokvia, kde studenti prokáží pochopení probíraných fyzikální jevů, získají jeden kredit. Podmínkou k jeho udělení je také 75procentní účast.

Poznejte ekonomii hravě

Kdo by chtěl nahlédnout do tajů hospodaření, peněz a trhů, ať volí Základy ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě MU. Kurz zakončený písemnou zkouškou pomůže pochopit ekonomický způsob myšlení a studenty seznámí s nejdůležitějšími ekonomickými pojmy. Vhod přijde také jejich praktické uplatňování na příkladech z české, i světové ekonomiky.

Aby citace nebyly noční můrou
Relevance a ověřenost informací jsou dvě hodnoty, na které se zvláště v dnešní době klade velký důraz. Zdokonalit se v nich můžete v předmětu Zpracování informací z elektronických zdrojů. Vyučují ho na Pedagogické fakultě MU. Po jeho ukončení kolokviem budete umět třídit informace z různých zdrojů a posoudit jejich správnost.

Přednášky se věnují i zpracovávání dat do tabulek a grafů. Studenti se procvičí také v citování zdrojů podle citačních norem a autorského zákona. Aby bylo možné získat za tento kurz tři kredity, vyžaduje se po studentech splnění praktického úkolu souvisejícího s probíranými tématy.

Než soudce rozhodne

Málokdo asi touží po tom dostat se do soudního sporu. Když už se tak náhodou stane, vyplatí se mít základní přehled o tom, jak takové řízení probíhá. Do jeho tajů zasvěcují Základy civilního procesu na Právnické fakultě MU.

Bloková výuka za sedm kreditů seznamuje se základními pojmy soukromoprávních sporů a obeznamuje o fungování jeho institutů. Na přednáškách se vysvětlují rozdíly mezi jednotlivými druhy civilního procesu a studenti se tam rovněž seznámí s průběhem soudního řízení. Pro zdárné dokončení je nutné napsat písemný test.

Zajímavým pětikreditovým „céčkem“ může být i Politický extremismus a radikalismus. Zabývá se jak pravicovým, tak levicovým extremismem, a to v českém, i globálním měřítku. Ukončení předmětu sestává z písemného testu a krátké seminární práce.

Vybudujte kariéru, i svou kondičku

Jak zvládnout výběrové řízení nebo jak si správně naplánovat svou kariéru – za takové vědomosti si nejrůznější životní koučové účtují značné částky. Na Filozofické fakultě MU je ale můžete nabýt zcela zdarma, a to v předmětu Kariérní start.

Navíc se postupně zdokonalíte i ve finanční gramotnosti, zlepšíte své komunikační schopnosti a kdo tápe ve svých kompetencích a silných stránkách, vyučující mu je tam pomohou odhalit. Za splnění průběžných úkolů, účast na polovině hodin a závěrečném reportu získáte tři kredity.

Zajímá vás jak přetavit nápad v úspěšný byznys? Jak ho ochránit a financovat a jak ho představit potenciální investorům a pak prodat zákazníků? Na tyto otázky vám odpoví nový předmět vyučovaný odborníky z Jihomoravského inovačního centra a Centra pro transfer technologií MU nazvaný Od nápadu k podnikání.

Geografové zase připravili předmět Humánní geografie a kognice, který chce zájemcům představit komplexní souvislosti mezi vytvářením politických, náboženských a národních ideologií a geografií míst, kde vznikly. Člověk je totiž zásadně ovlivňován prostorem, kde se narodil a v němž žije. Předmět seznámí studenty například s interkulturními rozdíly ve vnímání jednotlivých typů prostoru, s prehistorií člověka a historií a současností jeho pohybu v prostoru včetně toho virtuálního. 

Pokud patříte mezi ty, které nebaví vysedávání v učebnách, tak si zaručeně vyberete z nabídky Centra univerzitního sportu. Horská kola, zumba, karate nebo balet – nabídka sportovních aktivit jistojistě zaujme svou pestrostí. Podmínky k dokončení předmětu přitom nejsou vůbec náročné. Stačí si jen vybrat.

Hlavní novinky