Přejít na hlavní obsah

Najít brigádu je lehčí než dříve. Vyplatí se vybírat

Tipy, kde hledat studentský přivýdělek v Brně a na co si dát pozor.

Zjistili jste po prvních dnech nového semestru, že máte volný čas navíc? Pokud váš rozvrh nepraská ve švech a studentskému rozpočtu by zároveň neuškodila menší finanční injekce, je dobré zamyslet se, jak skloubit studium s brigádou. Kde hledat ty nejlepší nabídky, podle čeho vybírat a na co si dát pozor? Tady je několik užitečných rad do začátku.

Obecně se dá říci, že práce je nyní v Brně dost a kdo hledá brigádu, ten zcela jistě nějakou najde. Pokud ale chcete práci, která co nejvíce odpovídá vašim představám, vyplatí se věnovat nějaký čas průzkumu nabídek a nekývnout hned na to první, co se naskytne.

Inzeráty v ulicích

Hodně samozřejmě záleží na tom, jaký typ brigády hledáte. Zejména pokud vás láká práce mezi lidmi v obchodech, restauracích či kavárnách, vyplatí se zvolit tu úplně nejjednodušší metodu hledání – všímat si vyvěšených inzerátů přímo ve výlohách vašich oblíbených podniků všude po městě.

Zrovna nyní, v časech rekordně nízké nezaměstnanosti a značného ekonomického růstu, hledají brigádníky v každém druhém podniku. Stačí si tak nějaký vyhlédnout a rovnou se zajít zeptat na podrobnosti. Výhoda okamžité znalosti prostředí je vyvážena tím, že podrobnosti včetně nabízené odměny předem neznáte.

Druhou možností je poohlédnout se po volných pozicích na internetu. Nejlepší je hned na začátku využít zdrojů, které shromažďují nabídky práce přímo určené pro studenty, vyhnete se tak obrovskému množství nabídek, které pro vás nejsou relevantní.

JobCheckIN i sociální sítě

Studenti Masarykovy univerzity mají možnost registrovat se na kariérním portálu JobCheckIN, který slouží k přímému propojení se zaměstnavateli. Jeho výhodou je hlavně to, že jakmile do něj zadáte své dovednosti, bude vám nabízet jen relevantní pracovní nabídky a vždy vám ukáže, na kolik procent splňujete požadavky firmy a v čem by bylo dobré se ještě zlepšit. Firmy vás díky vašemu profilu mohou navíc oslovovat samy, aktuálně jich s portálem spolupracuje 129.

Zajímavé brigády pro studenty se pravidelně objevují také ve vývěsce v Informačním systému MU, využít lze rovněž sociální sítě. Spíše než prohledávat stránky s nabídkami z celém Česku, se vyplatí přidat do skupin, zaměřených na Brno. Takovými jsou třeba Brigády práce Brno, Práce/ Brigády/ Příležitosti - Brno a okolí, Brno a okolí – práce, brigády, business apod.

Další možnost představují specializované weby, kde se denně objeví zpravidla několik desítek pracovních nabídek v Brně. Většina z nich navíc disponuje možností si nabídky různě filtrovat a zobrazit si ty, které vyhovují vašim požadavkům. Mezi ty nejpoužívanější patří třeba Jobs.cz, Prace.cz, Jenprace.cz či Dobraprace.cz.

Brigáda v oboru je výhoda

Jakmile máte vytipovány favority, je potřeba si správně vybrat. Podle čeho se orientovat? Výše odměny je často u studentů na prvním místě, nemělo by zůstat ale jen u tohoto faktoru. Hlavně pokud se jedná o dlouhodobější brigádu, je dobré zvážit záživnost a zajímavost pracovní náplně, flexibilitu pracovní doby či vztah k vašemu studijnímu oboru. Pokud se vám podaří najít brigádu v oboru, získáte kromě peněz navíc i cenné zkušenosti.

Pozor si při výběru brigády dávejte i na profil zaměstnavatele a jeho solidnost, zrádné mohou být také dodatečné náklady, spojené s prací. Typicky po vás někde mohou chtít absolvovat drahé školení, vyřídit si nejrůznější průkazy či si platit cestovné. V takových případech si vše dobře propočítejte, ať nejste z výsledného čistého výdělku nepříjemně překvapeni.

Hlavní novinky