Přejít na hlavní obsah

Studentské spolky se představily na jarmarku. Přidáte se?

Znáte spolky na Muni? Jsou kořením studentského života a rádi vás uvidí ve svých řadách nebo aspoň na akcích.

Tradiční akce pořádaná spolkem Munie přivedla na fakultu sociálních studií přehlídku studentských aktivit. Jarmark spolků otevřel 3. října dveře všem, kteří se v rámci univerzity chtějí podílet na pomoci druhým, na seberealizaci i kreativní tvorbě a pomáhají zajišťovat nejrůznější studentské i mimoškolní aktivity.

Hledáte aktivity mimo školní učebny, které vás budou bavit, rozvíjet a přinesou mnoho nových zkušeností, přátel a známých? Na univerzitní půdě se můžete přidat do desítek spolků, většinou stačí jen zájem a nadšení. Díky členství ve spolku navíc můžete dát svému studentskému životu úplně nový rozměr.

Organizace velkých akcí s Munií

Masarykova studentská unie sdružuje aktivní studenty a vytváří kulturní, společenské, ale i vzdělávací a sportovní akce pro studenty z celé univerzity. Zároveň také zastřešuje všechny spolky na univerzitě. Pokud rádi něco organizujete, rádi rozvíjíte sebe i své schopnosti, v Munii se pro vás určitě najde místo.

„Spolupracujeme zároveň aj s rektorátom a organizujeme rôzné akcie pre študentov. Našou najväčšou akciou je ples študentov, organizujeme Muni zónu na Majálese aj majáleský pochod. Spolupracujeme i s ďalšími univerzitami a robíme Souboje univerzit. Našou novinkou je tiež program Meet and inspire, kde predávame know-how. Mali sme minulý semester prednášky o copywritingu, time managemente alebo zdravotnom štýle. Určite v tomto chceme naďalej pokračovať,“ popisuje aktivity spolku Barbora Schreiberová.

„Příští týden plánujeme také fotbálkový turnaj. Bude také akce zvaná Beer Pong,“ doplňuje Zdeněk Nováček. „Největší práci nám vždy zaberou přípravy a organizace studentského plesu, jelikož je to obrovská akce pro dva tisíce lidí v Bobycentru a než to člověk naplánuje, tak to chvilku trvá,“ popisuje náročnou práci Michaela Nosková.

Zástupci spolku rádi uvítají aktivní zapojení do svých řad. V současné době spolek čítá přibližné 50 studentů, ale reálně se aktivně zapojuje kolem 30 lidí.

Buď mezinárodní s Be International

„Náš spolok funguje na lokálnej i medzinárodnej úrovni. Na tej medzinárodnej vypisujeme rôzne výzvy na nejaké akcie v rámci Erasmus+ projektov, ktoré sú týždňové, nie sú to tie dlhodobé študijné, ale je to vlastne niečo, kde sa človek môže naučiť nejaké soft skills – týká sa to rôznych tém, ako napríklad ľudské práva alebo enviromentálne problémy či sociálne podnikanie a podobne,“ popisuje aktivity Daniela, jedna ze členek spolku.

„Na lokálnej úrovni momentálne beží projekt Syreček, čo je vlastne spájanie sýrskej a českej komunity, kde sa robia akcie a zdiela sa to, aké majú oni tradície, aké majú jedlá, tancuje sa, rozpráva sa a naozaj sú tí ľudia milí. Je to o tom, aby sa nejako bortily tie predsudky, lebo sú to napríklad aj ľudia, ktorí tu i pracujú dlhšiu dobu,“ dodává Daniela.

Be International má zhruba deset až patnáct aktivních členů. Zároveň pomáhají i těm studentů, kteří vyjeli na Erasmus – jak by se na takový výjezd měli připravit, co od toho očekávat a co si z této zkušenosti také vzít.

Kromě krátkodobých projektů se spolek věnuje i těm dlouhodobým. „Dlhodobé projekty trvajú dva až dvanásť mesiacov a sú pod záštitou Evrópskej dobrovoľníckej služby. Máme medzinárodný tým, ktorý komunikuje s tými účastníkmi čo prídu. Robí aj tie predodjazdové a poodjazdové stretnutia pre tie projekty. Máme mediálny tým a ľudí, ktorí pomáhajú so všetkým čo je treba.“

Točte filmy v laboratoři Lemma

Laboratoř elektronických multimediálních aplikací (Lemma) na fakultě informatiky zaštiťuje filmový festival, kteří si tvoří sami studenti v rámci předmětů PV110: Základy filmové řeči a PV113: Produkce audiovizuálního díla.

„Funguje to tak, že v podzimním semestru se v Základech filmové řeči studenti učí od začátku psát scénáře, tvořit náměty, obsluhovat natáčecí techniku, pracovat se zvukem a potom se ve skupinkách natáčí film. Ty scénáře, které každý sám za sebe napíše, můžou v tom dalším předmětu na jaře následně zrealizovat a účastnit se festivalu,“ popisuje fungování jeden ze zástupců spolku.

Na filmovém festivalu se studenti mohou také jen podílet jako organizátoři a pomocníci. Aktuálně je ve spolku kolem dvaceti nadšených studentů. Pokud chcete patřit mezi ně, vyzkoušet si natáčení a práci s filmovou technikou, rozhodně si příště nezapomeňte zapsat jeden ze zmíněných předmětů a vyzkoušet si zase něco nového. Přijít může každý, i bez zkušeností s technikou či filmovou tvorbou.

Spolek japanistů

Spolek japanistů Muni se zabývá hlavně spojením japanistické komunity s komunitou japonskou, která je v Brně velmi rozšířená, jak popisuje zástupkyně spolku Alica Bujačková. „Na lekárskej fakulte študuje veľké množstvo japonských študentov a mezi nami a nimi neexistovalo žiadne spojenie, preto sme sa rozhodli, že založíme tento študentský spolok a že sa spolu budeme stretávať, zlepšovať sa v jazykoch, či už v japončine alebo v angličtine, a vzájomne budeme spoznávať naše kultúry. Okrem toho podporujeme aj študentské výmenné pobyty a tak isto propagujeme aj japonskú kultúru a všeobecne výuku jazykov a podporujeme japanistiku.“

Spolek má nyní okolo sedmdesáti členů a funguje teprve přes rok. Všechny aktuality naleznete na jejich facebookovém profilu, určitě se jim nebojte ozvat.

Kalokagathia

Spolek Kalokagathia se zabývá formou zkušenostně-reflektivního učení, které aplikují při akcích, jež slouží k osobnostnímu rozvoji.

„Naší největší akcí je Festival osobnostního rozvoje, kde probíhají různé workshopy, které jsou tematicky rozdělené do pěti oblastí – pohybová, komunikační, relaxační, improvizační a tvůrčí. Snažíme se tak mladým lidem ukázat, že si mohou vyzkoušet nějaké netradiční aktivity, kterým by se jindy nevěnovali. Například by nešli na celý kurz bubnování nebo masáží, ale na tomto festivalu si můžou buď v hodině a půl, nebo ve třech hodinách vyzkoušet workshop zacílený právě třeba na takovéto věci a pak se mohou rozhodnout, zda se takové aktivitě chtějí dále věnovat,“ popisuje hlavní náplň spolku Vendula Indruchová.

Kalokagathia aktuálně pracuje na akci Hrdinská výprava, kde účastníci pracují s vlastním strachem a s překonáváním překážek. „Lidé si zkušenosti přenesou do svého života a naučí se díky tomu zvládat různé situace,“ popisuje princip akce Vendula. Spolek funguje dva roky a prozatím se skládá pouze z organizačního týmu a tzv. B-týmu, což jsou dobrovolníci, kteří vypomáhají na konkrétních akcích. Takových je vždy potřeba, proto neváhejte se ke spolku přidat a zažít hrdinství nebo jeden ze zajímavých workshopů a poznat o sobě něco nového.

Nadační fond studentů Filozofické fakulty

Největší spolek fungující na filozofické fakultě primárně sdružuje tamější studenty a podporuje spolkovou činnost a menší spolky na fakultě.

Pořádá kulturní akce, které jsou přístupné všem, ať už jiným fakultám, absolventům, učitelům, erasmákům i nestudentům. Mezi jejich největší patří SemestrSTART a SemestrEND a také Lampiónový průvod k 17. listopadu a Reprezentační ples Filozofické fakulty.

„Na kulturních akcích SemestrSTART a SemestrEND nám vystupují různé kapely. Naposledy i jeden z proděkanů se svojí kapelou, což bylo úplně super. Točíme tam pivo, grilujeme maso. Spolky tam mají prostor také na svoji prezentaci, aby získali nové členy. Velkou akcí je pro nás Lampiónový průvod, na němž spolupracujeme se všemi univerzitami v Brně. Společně tak pořádáme vzpomínkový den na události 17. listopadu 1939 a 17. listopadu 1989. V naší režii je pak večerní průvod, kdy procházíme významné místa a fakulty naší univerzity a vzpomínáme na to, co se dřív dělo a co vše studenti změnili,“ popisuje aktivity spolku Kateřina Holíková.

Spolek funguje hodně i na Facebooku a Instagramu a akce pořádá zhruba jednou za dva týdny. Aktuálně nabírají nové členy, takže se jim nebojte ozvat na jakémkoliv kanálu, včetně e-mailu.

Časopis LeMUr

Studentský časopis LeMUr píše o univerzitě, o studentském životě a celkově o Brně. „Redaktoři můžou psát víceméně o tom, co je baví, takže jim nenutíme žádná témata a spoléháme na to, že to co zajímá je, může zajímat i většinu studentům tady v Brně,“ popisuje fungování časopisu Markéta Sulková.

Redakce připravuje články v žánrech od zpravodajství až po názory a přidat se k nim nemusí jen studenti žurnalistiky, ale kdokoliv, kdo má chuť psát. O aktualitách, které sledují a o kterých informují univerzitu, se můžete dočíst na webu lemur.mu.

Poznejte zahraniční spolužáky s ESN 

Spolek ESN (Erasmus Student Network MUNI Brno) se stará převážně o zahraniční studenty, kteří přijíždění do Brna na Erasmus. „Tvoříme pro tyto studenty programy a párujeme je s českými studenty, kteří jim pomáhají v těžkých začátcích, jako je ubytování, kupování šalinkarty, vyřizování papírů a prostě všeho. Přes semestr pro ně děláme spoustu akcí – od pravidelných (kvízy, party) po různé rarity jako boat party na Přehradě nebo různé výlety,“ říká členka spolku Andrea Zlámalová.

Českých studentů je ve spolku téměř 250, zahraničních studentů, kteří přijíždějí na univerzitu, je okolo 750. Pokud rádi pomáháte druhým a zároveň byste se chtěli procvičit v jazycích, je tento spolek ideálním i pro vás.

Studentská nezisková organizace Mise naděje

„Jsme studentský spolek dobrovolníků, kteří se snaží pomáhat ostatním a nenechávat si tu pomoc pouze pro sebe a být tu hlavně pro druhé. Máme projekty na různé cílové skupiny i instituce. Pomáháme seniorům, autistům, chodíme do psychiatrických léčeben a dětských domovů, pomáháme s darováním kostní dřeně a nemocným dětem či zvířatům v útulcích. Snažíme se působit jako jedna velká stmelená parta, abychom společně pomáhali ruku v ruce,“ popisuje náplň práce ve spolku Marie Zvonková.

Dobrovolníci pomáhají konkrétním lidem buď z vlastní iniciativy, nebo je v případě zájmu instituce sami oslovují. Následně jim je pak poskytnuta pomoc v podobě diskuzí, aktivit nebo zábavných her, u kterých především rozdávají radost. V dětském domově pak pomáhají například s doučováním, seniory se snaží spojovat s mladou generací a pořádají pro ně pikniky s mateřskou školou. Pokud i vy chcete pomáhat druhým, rozhodně se staňte součástí Mise naděje a sdílejte svoje rady i pomoc těm, kteří to potřebují.

Halas – časopis studentů fakulty sociálních studií

Časopis Halas se zabývá událostmi na fakultě sociálních studií a případně tím, co se týká lidí na této fakultě. Tištěné číslo vychází vždy jednou za semestr.

„Každé vydané číslo se vždy týká jednoho tématu, kolem kterého se točí určitý počet článků. Ale soustředíme se i na zpravodajství ohledně fakulty a přidáváme i nějakou publicistiku. Máme také webové stránky, kde se snažíme něco zveřejňovat alespoň dvakrát do týdne. Tady se články také týkají zpráv z fakulty, případně něčeho co je aktuální problém a dotýká se studentů,“ popisuje jedna z redaktorek Jana Blahošová.

Aktuálně se v redakci schází okolo deseti až patnácti lidí. „Máme i externí dopisovatele, případně lidi, co jedou na Erasmus, tak nám napíšou okýnko ze zahraničí,“ doplňuje Jana a láká na volná místa v redakci. „Máme místa jak pro ostřílené žurnalistky, tak i pro nováčky, které moc rádi přivítáme. Jsme vždycky rádi, když k nám přijde někdo nový a dá nám nějaký nový pohled na další témata. Kdo má chuť psát, může se vždy zapojit.“

Ideální spolek pro všechny, nejen z FSS, kdo rádi získají zkušenost s redakční prací.

Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu MU

Spolek na fakultě sociálních studií organizuje nejrůznější akce týkající se politologie. „Mezi naše pravidelné akce patří například Kulaté stoly, Masarykovy debaty nebo Rozpravy nad skleničkou. Děláme jak akce pro veřejnost, tak interní akce pro členy. Vše se to vždy točí okolo politických témat a toho, co se děje ve společnosti,“ popisuje téměř sedmdesátičlenný spolek Magdaléna Janigová.

Členové se snaží politické debaty dále rozšiřovat, a proto budou rádi za každého, kdo se do jejich řad přidá.

Debatní klub studentů Masarykovy univerzity

Debatní klub provozuje britskou parlamentní debatu. Jedná se o argumentační soutěž, kde dvojčlenné týmy obhajují nebo oponují zadané tezi. Ta teze je něco, na co se neměli jak se připravit. Je to něco, co dostanou až na místě a mají patnáct minut na to, aby si nachystali argumentaci – buď pro, nebo proti. Následně mají prostor pro sedmiminutovou řeč, ve které prezentují svoji argumentaci. Nakonec jim zkušený sudí řekne, jak jednotlivé týmy dopadly, kdo debatu vyhrál, jaké byly úspěchy a chyby každého řečníka,“ popisuje fungování spolku Petr Gongala.

Uskupení se snaží rozvíjet kritické myšlení a kreativitu, členové se účastní také mezinárodních turnajů. „Scházíme se každé pondělí a čtvrtek v sedm večer, více informací najdete na našem Facebooku,“ láká všechny zájemce Petr.

Hlavní novinky