Přejít na hlavní obsah

Jak vypadá týden studenta na Masarykově univerzitě

Přečtěte si každodenní příběhy vysokoškoláků na jednotlivých fakultách. 

Kristýna Kocmanová z Ekonomicko-správní fakulty MU, Ondřej Bílek z Fakulty sociálních studií MU a Gabriela Ungrová z Právnické fakulty MU.

Jaké to je být na začátku, nebo na konci studia? Kolik má člověk povinností a kolik zase volného času? Jak se dá stíhat dojíždění nebo brigáda? I když je to často výzva, při dobrém time-managementu se toho dá zvládnout spousta. Podívejte se sami - odkazy na celé články najde v nadpisech.

Právnická fakulta: Každý semestr dělám něco nového

Gabriela Ungrová studuje právo a právní vědu. Ve druhém semestru se ale rozhodla, že by chtěla ještě něco víc, a podala si přihlášku na kombinované studium na vyšší odbornou školu zdravotnickou. Od loňského října tak kromě toho, že nastoupila jako stážistka do advokátní kanceláře, pracuje i jako sanitářka v Úrazové nemocnici v Brně. "Už od začátku mě láká zdravotnické právo a říkala jsem si, že až skončím práva, nechci být jedna z mnoha," vysvětluje.

Karolína Svobodová

Lékařská fakulta: Ráno smažím koblihy, odpoledne se učím vrtat zuby

Karolína Svobodová je dnes už vystudovanou zubařkou. V době, kdy jsme o ní psali ji coby studentku zubního lékařství lákala specializace v ortodoncii. Kromě docházení na blokovou výuku brigádničila ve dvou kavárnách a hrála ve folklórním souboru Javorník. V posledních semestrech trávila dost času přejížděním mezi nemocnicí v Bohunicích a u svaté Anny. Dostala se i na sál k velkým operacím, u kterých studenti buď přímo asistují lékařům, nebo aspoň mají možnost dívat se jim pod ruce.

Fakulta informatiky: Už v prváku si zamiloval databáze

Student informatiky David Figar provádí po Masarykově univerzitě středoškoláky. Sám se našel v databázových systémech a už má tak celkem jasno v tom, čím by se chtěl v budoucnu zabývat. Chce se věnovat jejich vytváření, strukturování a třídění dat, kódování a šifrování. Jeho typický týden začíná vlastně už v neděli večer, kdy přijíždí z rodného Brumova-Bylnice autem do Brna. Díky spolujízdě má takové cesty většinou úplně zadarmo. Večer si David dopřává relax v podobě seriálu nebo počítačové hry – je to vlastně taková příprava na nadcházející náročný týden.

Kristýna Kocmanová

Ekonomicko-správní fakulta: Při studiu pořádá olympiádu

Kristýna Kocmanová studuje mezifakultně finance a právo, u toho brigádničí projektová manažerka ve firmě a organizuje olympiádu pro středoškoláky. „Bydlím ve vesnici Svinošice mezi Blanskem a Lipůvkou kousek od Brna, takže do školy pravidelně dojíždím. Cesta mi zabere vždy zhruba hodinu, ale autobusy nejezdí každou chvíli, takže raději vyrážím dřív a čas před seminářem věnuju studiu nebo práci,“ líčí Kristýna.

Fakulta sociálních studií: Mezi studiem politologie na florbalové turnaje

Po roce na architektuře se Ondřej Bílek našel Fakultě sociálních studií MU. Chystá se na Erasmus a rád by i na stáž třeba do Evropského parlamentu. Studuje kombinaci politologie a bezpečnostních a strategických studií a má poměrně jasný systém. Většinou si navolí více předmětů a po prvních přednáškách se rozhodne, které si nechá. „Zatím se mi tato strategie vždy vyplatila. Daří se mi díky ní úspěšně eliminovat to, že mě daný předmět nebude bavit nebo nenaplní moje očekávání. Roli u mě hraje i časové uspořádání. Snažím se, abych měl ideálně školu tři dny v týdnu,“ popisuje student.

Jan Sobotka

Filozofická a přírodovědecká fakulta: Budoucí učitel zpívá ve dvou sborech

Studium historie a geografie je sama o sobě dost pestrá kombinace, Jan Sobotka k tomu ale ještě zpívá ve dvou sborech, hraje v divadle a dělá průvodce po památkách. Původně plánoval, že půjde studovat herectví, které ho vždy bavilo. Nakonec si ale uvědomil, že se mu bude raději dále věnovat ve volném čase a pro studium a budoucí kariéru zvolí to, co ho také už dlouho velice lákalo – učitelství na střední škole se zaměřením na dějepis a zeměpis, které se na Masarykově univerzitě studuje mezifakultně.

Fakulta sportovních studií a pedagogická fakulta: Při studiu trénuju brněnské basketbalisty

Martin Vaněk je studentem a zároveň asistentem trenéra brněnského basketbalového týmu mmcité. Na bakaláři studoval mezifakultně tělocvik a zeměpis, dnes pokračuje v magisterském studiu a při tom stíhá i náročnou práci, při které tráví čas v tělocvičně a u videa, kde analyzuje hru soupeřů svého týmu. Přestože dříve hrával basketbal na poměrně vysoké úrovni a i dnes se sportu prakticky věnuje, nedá ovšem dopustit na teoretické předměty ve škole.

Hlavní novinky