Přejít na hlavní obsah

6 rad, jak zvládnout nevšední zkouškové

Aktuální zkouškové období bude kvůli převažující distanční podobě bezpochyby výjimečné. Pokud zatím trochu tápete, jak se na něj připravit, tady je několik rad.

Ověření podmínek je základ

Vyučující u většiny předmětů napříč Masarykovou univerzitou v průběhu semestru upravovali sylabus a také přesné podmínky ukončení jednotlivých kurzů. Protože se situace postupně měnila, je klidně možné, že k takovým změnám došlo u některých předmětů i více než jednou.

Na začátek je tak potřeba ujasnit si, co vás přesně čeká. Pokud jste takovou jasnou představu nezískali pohledem do aktualizovaných sylabů, neváhejte kontaktovat přímo vyučující. Jsou na dotazy či konzultace připravení více než kdykoliv jindy.

Klíčová je samozřejmě forma, jakou bude mít závěrečná zkouška, pokud s ní vaše předměty počítají. S dostatečným předstihem musíte vědět, jestli budete skládat ústní zkoušku přes některou z komunikačních aplikací nebo třeba test formou odpovědníku v ISu. Podívejte se také na vypsané termíny, ať víte, s čím můžete počítat.

Strategie je potřeba stejně jako jindy

Ani při mimořádných podmínkách není radno vplout do zkouškového období bez aspoň základní strategie, jak jím úspěšně projít. A to navzdory tomu, že na složení všech potřebných zkoušek bude tentokrát výjimečně hodně času – zkouškové potrvá až do konce září.

Pokud vám to situace umožní, je určitě dobré splnit co nejvíce povinností už během května a června, v létě se přeci jen na učení soustředí mnohem hůře. Lze navíc předpokládat, že učitelé nebudou letní termíny zkoušek vypisovat s takovou frekvencí jako během běžného zkouškového, jakkoliv by měli dodržet průběžné nabízení termínů v celém období.

Stejně tak i nyní platí, že je dobré najít si vhodné místo k učení, prokládat ho jinými aktivitami, které jste zvyklí dělat, a zkusit si obtížnou látku kouskovat na menší, snáze zdolatelné části.

Zadarmo to nebude

Aktuální semestr byl tak trochu naruby. Nicméně to neznamená, že budou učitelé kredity udělovat zadarmo nebo že bude jejich získání nějak výrazně jednodušší. Obecně se dá říct, že se budou hodně lišit okolnosti a formy zkoušení, ale nároky by aspoň ve většině případů měly zůstat podobné. Nepodceňte tedy přípravu, ať už jste v průběhu semestru pracovali pilně, nebo povinnosti spíše odkládali.

Na druhou stranu nemějte obavy z externích vlivů – stejně jako vždy se při zkouškách bude hodnotit jen a pouze váš výkon, takže i kdyby třeba nastaly technické problémy, neodrazí se to negativně na vašem hodnocení.

Odpovědníky a jejich specifika

Pokud vás čeká zkouška prostřednictvím odpovědníků v ISu, je dobré si uvědomit, co to s sebou přináší. Odpovědníky mohou fungovat v několika variantách a každá se dá přirovnat k nějakému typu běžného testu, jen ho teď budete vyplňovat v pohodlí domova. Pokud vás čeká odpovědník s uzavřenými otázkami, měla by vaše příprava odpovídat tomu, jak se běžně učíte na tzv. multiple choice testy. Pokud půjde naopak o otázky otevřené, logicky je potřeba být připraven podobně, jako při běžném písemném testu s otevřenými otázkami.

Nespoléhejte na to, že si při domácím vyplňování bez dozoru vyučujícího snadno pomůžete třeba vyhledáváním na internetu. Je běžné, že odpovědníky s uzavřenými otázkami mají striktní časové limity, během kterých stihnete tak akorát vše vyplnit. Otevřené otázky jsou zase zpravidla formulovány tak, aby ověřovaly vaše porozumění problému.

Kontrola domácí techniky

Pokud vás čeká zkouška formou ústního projevu prostřednictvím některé z aplikací, jako jsou třeba MS Teams nebo Zoom, musíte věnovat pozornost technické stránce věci. Pokud jste v průběhu semestru absolvovali nějaké online semináře nebo konzultace, už v tom patrně cítíte jistotu. Ale pokud ne, je potřeba otestovat funkčnost zvuku a mikrofonu, nastavit vhodně kameru a podobně. Na internetu k těmto účelům existuje celá řada jednoduchých návodů, tipů a triků, třeba tady od Forbes.

Nacvičte si to

Komunikace v online prostředí je specifická a je potřeba si na ni zvyknout. Pokud v této oblasti nemáte moc zkušeností, určitě nebude na škodu, když si vyzkoušíte spojení třeba s některým ze spolužáků. Jednotlivé aplikace, které učitelé napříč univerzitou používají, se navíc mezi sebou v drobnostech liší, takže si zkuste právě tu, ve které bude vaše zkouška probíhat. Kdo je připraven, není překvapen.

Zvláštní pozornost byste měli nácviku věnovat v případě, kdy budete nuceni online formou přednést nějakou prezentaci. Souběh promítaných slidů a vizuální a mluvené prezentace sice není technicky vyloženě složitý, na první pokus ale tápe skoro každý. Jakmile zvládnete základní věci, můžete si vyhrát s doplňkovými funkcemi komunikačních platforem, jako je třeba rozmazání nebo nahrazení pozadí, což se hodí třeba v případě, kdy chcete na kameře skrýt nepořádek na sdíleném bytě.

Hlavní novinky