Přejít na hlavní obsah

Mladý informatik vyvinul speciální aplikaci pro evidenci dobrovolníků

Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity díky studentovi Fakulty informatiky MU Petrovi Knetlovi efektivněji přiděluje dobrovolníky k žádostem o pomoc.

V době koronavirové krize se Petr nadšeně zapojil do iniciativy MUNI pomáhá. Své specifické oborové znalosti využil k tomu, že vytvořil speciální aplikaci pro snazší práci s databází dobrovolníků. Funguje online a nahradila původní Excel.

„Zpočátku jsem se v koordinačním středisku dobrovolnického centra zabýval hlavně vybíráním dobrovolníků a jejich propojováním s lidmi, kteří potřebovali pomoc. Jak ale rostl počet přihlášených dobrovolníků, přestal na jejich evidenci stačit Microsoft Excel, často docházelo k chybám a komplikovalo to práci. Začal jsem se tím zabývat,“ popisuje Petr.

Zhruba týden strávil spolu s dalšími členy Dobrovolnického centra MU rozmýšlením možných variant, ve hře byly i jiné existující systémy, žádný ale nesplňoval požadovaná kritéria. Pak padlo rozhodnutí, následované necelými třemi týdny práce na novém systému. Petr ho naprogramoval sám s drobnou pomocí jednoho z kamarádů.

Petr Knetl.

Systém funguje jako databázová aplikace na webové stránce a je postavený na programovacím jazyce Python. Umožňuje nejen snazší práci s ukládáním a správou dat, týkajících se dobrovolníků Masarykovy univerzity a lidí poptávajících pomoc. Umí i další věci, které Petr průběžně do systému dodělává a obsahuje i kontrolní mechanismy, které zabraňují vzniku chyb.

„Neustále ten systém vylepšuji a zapracovávám specifické požadavky, které situace zrovna vyžaduje. Aktuálně bychom třeba měli celý systém otevřít veřejnosti, což znamená, že by se minimálně někteří dobrovolníci mohli sami hlásit k poptávkám pomoci. Celý proces by to dost usnadnilo a urychlilo,“ vysvětluje student.

Přímé práci s dobrovolníky už se teď Petr věnuje málo, jeho vlastní dobrovolnická práce se odehrává téměř výhradně v hlubinách zdrojového kódu a v útrobách nově vyvinuté aplikace. Ta na konci dubna v rámci Dobrovolnického centra MU plně nahradila sdílené excelovské tabulky.

Hlavní novinky