Přejít na hlavní obsah

10 tipů, jak se uvolnit před přijímačkami na MUNI

Test studijních předpokladů je za rohem. Dejte přípravě všechno, ale občas také vypněte. Učení je namáhavé a nejste roboti.

Jak se chystat na TSP jsem vám radili už v tomto článku. To všechno platí i pro poslední dny před tím, než jdete 20. nebo 21. června na věc. Těsně před koncem je ale potřeba hlavně nepodlehnout stresu. Dostat se na MUNI je sice výzva, ale vy to zvládnete.

Tady je pár rad, co zkusit, abyste se uvolnili. Nezkoušejte určitě všechno (na to už asi nemáte čas), ale to, co vám nejvíc sedne.

1. Protáhněte se

Sedíte celý den zkrouceně na židli nebo se hrbíte u počítače? Nenechte své svaly zakrnět. Protáhněte se, zacvičte si jógu nebo si jděte zaběhat. Výhoda pohybu je totiž i ta, že při něm člověk jednoduše vypne, přijde na jiné myšlenky a stres poleví.

2. Vyspěte se

Ať jste sova nebo skřivan, nezapomeňte na pravidelných osm hodin spánku. Před přijímačkami je to obzvlášť důležité, nemá cenu před nimi probdít noc a na místo dorazit úplně zničení. Navíc se všechny ty informace, které si nalíváte do hlavy, potřebují uložit. A to se děje právě během spánku.

3. Nadechněte se

Zelená uklidňuje, tak se vydejte do přírody na čerstvý vzduch. Může to být les za domem, větší park uprostřed města. Stačí chvilka. Nevnímejte chvíli nic jiného než zvuky vody a větru. Už jen ta představa je relax.

4. Vybarvujte si

Ne náhodou jsou v dnešní době tak populární antistresové omalovánky. Když sedíte a učíte se, namáháte jednu mozkovou hemisféru a druhá zakrňuje. Vezměte si pastelky nebo fixy a prostě něco nakreslete nebo vybarvěte. Anebo třeba vytáhněte staré lego a něco z něj postavte.

5. Poslechněte si něco

Pořád něco čtete a studujete? Nechejte na chvíli odpočinout oči, vezměte si sluchátka a sedněte si k nějakému oblíbenému hudebnímu albu nebo podcastu. Nic vás tak neuvolní.

6. Spojte se s ostatními

Nejste v tom sami a nikdy jste nebyli. Nezapomínejte, že je digitální doba a vaši kamarádi k vám můžou kdykoliv. Zapněte kameru na notebooku, zavolejte si, podpořte se, sdílejte, jak a na co se připravujete.

7. Udělejte něco v domácnosti

Vyměňte učení aspoň na chvíli za jinou prospěšnou činnost. Uvidíte, jak zajímavé vám najednou může připadat umývání nádobí, žehlení nebo třeba sekání trávníku. Když budete pro změnu dělat něco rukama, hlava si dá pohov a bude snazší se pak znovu soustředit.

8. Zůstaňte v obraze

Je snadné uzavřít se do své přijímačkové bubliny a nevnímat, co se děje kolem. Sjeďte zprávy na internetu, pusťte si na chvíli televizní zpravodajství nebo pusťte rádio, nasajte novinky ze světa nebo z oblasti, která vás zajímá. Přijdete na své myšlenky.

9. Zasmějte se

Nemračte se. Úsměv dokáže do lidského těla vysílat hormony štěstí a jako kouzlem nás uvolnit. Není vám do smíchu? Pusťte si na konci dne díl oblíbeného sitcomu, sjeďte oblíbenou memovou stránku na Facebooku nebo si doma vykládejte vtipy. V uvolněné atmosféře se vám bude učit mnohem líp.

10. Odměňte se

Naplánujte si odměnu. Za přečtenou kapitolu, za procvičený test, za jakýkoliv milník, který jste si stanovili, a hlavně za to, až to budete mít všechno za sebou. Není lepší motivace, než vědět, že si „pak“ dopřejete něco, co teď není možné.

Hlavní novinky