Přejít na hlavní obsah

Jak si naplánovat učení

Přijímací řízení je další důležitý krok v cestě na vysokou školu. Přinášíme tipy, jak si poradit s náporem učení.

Přihlášku máte podanou a teď přichází čas podávat výkony. Nepodceňte přípravu na přijímačky a přečtete si, jak se s učením co nejlépe vypořádat. Stejné tipy se vám možná budou hodit i k maturitě.

Učení nejspíš není věc, na kterou byste se těšili, a pro mnohé z vás je letos o to náročnější, když nemůžete tolik měnit prostředí. Stojí ale za to vydržet trochu nepohodlí a potrápit mozkové závity, abyste se dostali na cestu za svým snem na MUNI. Pomůžou vám při tom následující strategie.

Zjistěte si, proti čemu stojíte

Než začnete s memorováním poznatků a procházením cvičných testů, mějte jasno v tom, co se po vás bude chtít. Každá fakulta klade na své uchazeče jiné požadavky, a pokud se například hlásíte na více míst, můžou vás čekat různé testy. Informace o přijímacích zkouškách najdete na stránkách jednotlivých fakult nebo ve stručnosti zde. Většinou se bude jednat o Testy studijních předpokladů, na které se nejlépe připravíte tak, že si projdete minulé verze testů.

Nastavte si pravidelný režim

Mozek má rád pravidelnost. Využijte toho, a vycvičte ho tak k lepšímu soustředění. Najděte si denní dobu, kdy se vám učí nejlépe a kdy vás okolí nejméně vyrušuje. Experimentujte také s délkou doby studia a zjistěte, jak dlouho se vydržíte soustředit, než začnete ztrácet pozornost. Na základě toho si stanovte pravidelné časové bloky vyhrazené pro učení a udělejte všechno pro to, abyste svůj rozvrh dodržovali.

Nechte si čas na opakování

Pamatujte, že opakování je matka moudrosti. Jedno přečtení učiva vám nejspíš stačit nebude, takže ve vašich plánech počítejte i s opakováním. Můžete ho zahrnout například vždy na konec týdne, kdy už se vám hlava může zdá z nových informací naplněná k prasknutí. Díky opakování si všechny nabyté vědomosti uložíte trvaleji do paměti.

Dopřejte si odpočinek

Ležet v učení od rána do večera rozhodně není dobrý nápad. Do vašeho učícího režimu rozhodně zařaďte také protahování, pravidelné přestávky na jídlo a pohyb na čerstvém vzduchu. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a zdravý spánek, ten je totiž velmi důležitý i pro ukládání naučených informací.

Neučte se těsně před zkouškou

Jednoduše řečeno – co v hlavě nemáte, to už do ní ráno před zkouškou nedostanete. Posledních pár dní před zkouškou byste měli věnovat už jen opakování a v den zkoušky se soustřeďte hlavně na to, abyste byli v dobrém rozpoložení. Dali jste do toho maximum, jste připravení a není se čeho bát.

A pozor letos budou přijímačky na MUNI – Testy studijních předpokladů – online. Nezapomeňte se podívat, co všechno to obnáší.

Hlavní novinky