Přejít na hlavní obsah

Po studiích se informatik rozhodl ve Finsku zůstat

Studenta informatiky Jozefa Vanického lákalo Finsko úžasnou krajinou a severskou kulturou. Nečekal ale, že ho země tisíce jezer nakonec uchvátí natolik, že tam po Erasmu zůstane a najde si práci.

Student MU vyjel do Finska nejdříve na Erasmus, teď tam pracuje v jedné z IT společností.

Jeho půlroční pobyt však nebyl jednoduchý a jak sám říká, pokazilo se, co mohlo. Během studia na Tampere University zmeškal kvůli nečekaným událostem termín na odevzdání průběžného úkolu, takže nemohl předmět dokončit. Hrozilo mu, že nesplní minimální počet potřebných kreditů a bude muset část stipendia z programu Erasmus+ vrátit. 

„Naštěstí se na místní univerzitě podařilo najít řešení a mohl jsem si doregistrovat uprostřed semestru jiné předměty. Škola byla super a nebyla o moc náročnější než u nás. I když jeden předmět jsme měli v osm hodin ráno a ještě distančně z domu. Bylo těžké při přednáškách neusínat, protože i v deset hodin dopoledne je na severu ještě i na začátku jara pořád tma,“ směje se student. 

Kromě výuky na univerzitě se také přidal do spolku studentů fakulty počítačových věd, kde se seznámil se spoustou místních informatiků. A hlavně se mohl na speciálních přednáškách a exkurzích do místních IT firem setkat s řadou odborníků z praxe. 

Přes stáž ke stálé práci 

Jeho studijní pobyt skončil v červnu, ale hned v září na něj navázal čtyřměsíční oborovou stáží, kterou musel v rámci svého studia na fakultě informatiky splnit. A tak začal pracovat pro velkou společnost sídlící v Espoo u Helsinek, specializující se na síťovou infrastrukturu. Od ledna tam Jozef pracuje na plný úvazek a jako programátor se podílí na vytváření analytických nástrojů používaných na monitorování sítí.

Zároveň dokončuje diplomovou práci, v rámci níž vyvíjí analytickou aplikaci na analýzu zdraví lidí v průmyslovém prostředí a mimo něj, kterou MU vytváří spolu s Ostravskou univerzitou. V dubnu by měl aplikaci pomalu dokončovat a koncem měsíce představit její prototyp. 

Už se ale těší, až bude mít po státnicích víc volna a bude moci cestovat po Finsku a okolí. Ze Severu toho ale stihl vidět poměrně hodně – zažil zimní Laponsko, na jaře procestoval Lofoty, na kole projel celé finské souostroví Ålandy, oslavil narozeniny v Tallinnu a několikrát viděl i polární záři.

Většinu studia byl v úzkém kontaktu s místními studenty. „Díky tomu jsem mohl také víc poznat místní lidi i jejich kulturu. Dokonce jsem také v létě zažil, jak Finové oslavují letní slunovrat. Celý národ se v tom období vydá na chaty a na jednu mě pozval i můj kamarád Eetu. Byla tam celá jeho rodina včetně babičky. Byl to úžasný víkend ve skvělé společnosti, finské přírodě a nechybělo ani saunování,“ přibližuje student.

Jozef je velmi rád, že na studijní pobyt vyjel, a mrzí ho, že programu studijních pobytů víc nevyužil. „Doporučuju všem maximálně využít možností, které Masarykova univerzita nabízí. Nikdy nevíte, kam vás zavedou,“ dodává.

Fotogalerie:

Student MU na Erasmu několikrát viděl i polární září.
Na výletě ve finské přírodě.
Student MU vyrazil s ostatními zahraničními spolužáky na výlet na norské Lofoty.

Hlavní novinky