Přejít na hlavní obsah

Stačí pár rad a první semestr máte v kapse

Častým místem shledávání studentů je tzv. cépéeska (CPS) – Centrální počítačová studovna na Komenského náměstí, otevřená dvacet čtyři hodin denně, univerzita ovšem všeobecně disponuje velmi dobrým wifi pokrytím.
Leckterý čerstvý vysokoškolák by si mohl pomyslet, že zápisem do ročníku a registrací předmětů má už vlastně vyhráno. Přijde však na univerzitu a zjistí, že se tam jaksi moc nevyzná. Co s ISem, jak funguje knihovna a menzy, za kým zajít a koho se zeptat?

Informační systém aneb Trpělivost přináší růže
Pokud se vám Informační systém Masarykovy univerzity zvaný prostě IS zdá na první pohled přesložitý, věřte, že si na něj velmi rychle zvyknete, a dokonce mu přijdete na chuť. Může totiž ušetřit spoustu času a energie.

Záchytným bodem číslo jedna po přihlášení je sekce Student. Slouží k těm nejpotřebnějším věcem, jako je registrace a zápis předmětů a seminárních skupin. Budete se v ní taky zapisovat na jednotlivé zkoušky a najdete tam i to, jak jste dopadli. Můžete si zde také stahovat studijní materiály k jednotlivým předmětům a jsou tu i tzv. odpovědníky, místa pro ukládání domácích prací a zadaných úkolů.

V informačním systému se vám určitě bude hodit i sekce Lidé. Pokud potřebujete najít někoho na univerzitě, kontaktovat spolužáka, učitele nebo někoho z vyšších ročníků, v sekci Lidé najdete každého hravě, jen za pomoci jména, jeho ISové přezdívky nebo unikátního čísla osoby, takzvaného UČO.

Spoustu informací týkajících se života na celé univerzitě i jednotlivých katedrách, různé pozvánky a inzerce najdete v sekci Vývěska. Nejnovější informace o univerzitním dění najdete ale také v měsíčníku muni.cz nebo na jeho denně aktualizovaných internetových stránkách online.muni.cz.

Pokud si s něčím nevíte rady nebo si chcete promluvit se spolužáky z některých ze svých zapsaných předmětů, můžete se zeptat v ISovské sekci Diskuse. Skoro vždycky vám někdo odpoví.

Užitečná může být také sekce Stipendia – tady většinu studentů nejvíce zajímá možnost zažádat si vždy v listopadu a v dubnu o ubytovací stipendium.

Buďte online
Každá z fakult nabízí nejméně jednu počítačovou učebnu, univerzita ovšem všeobecně disponuje velmi dobrým wifi pokrytím. O tom, jak se kdekoliv připojit, se dočtete na webové adrese wifi.muni.cz.

Častým místem shledávání studentů je tzv. cépéeska (CPS) – Centrální počítačová studovna na Komenského náměstí, otevřená dvacet čtyři hodin denně. Nechybí tady samozřejmě ani tiskárna, kopírka či scanner. Až ji půjdete navštívit, nezapomeňte si ISIC, protože jedině s ním projdete přes nekompromisní turnikety.

ISIC vždy a všude…
Karta ISIC se vám bude hodit nejen ve studovně, ale v podstatě kdekoliv. Pojí se k ní totiž lákavé studentské slevy v mnohých knihkupectvích, fitness, restauracích i dalších obchodech. S ISICem zajdete levněji i do kina nebo ušetříte za jízdenku na šalinu (totiž tramvaj). Každý rok se najde i pár festivalů a dalších kulturních akcí, kde máte s kartou několikaprocentní slevu.

Menza – chlebodárkyně studentů
Na dobré jídlo i pití za studentské ceny můžete zajít hned do několika stravovacích zařízení MU. Důležité je mít u sebe ISIC, s nímž si na pokladnách v menzách ukládáte peníze, za které pak jíte.

Pokud toužíte nahlížet do svého stravovacího účtu a objednávat si obědy, nikoliv jen chodit na to, co zbyde, stačí se přes stránky skm.muni.cz přihlásit do aplikace webkredit a heslo si pak vyzvednout na kterékoli pokladně stravovacího provozu.

Užitečné odkazy

wifi.muni.cz
Jak se připojit k univerzitnímu wifi signálu pro přístup na internet.

skm.muni.cz
Vše o ubytování na kolejích a stravování v menzách a univerzitních bufetech.

library.muni.cz
Průvodce jednotlivými knihovnami MU a jak to na nich chodí.

supo.muni.cz
Přístup k univerzitnímu účtu, přes který se platí například ubytování na kolejích, tisk v knihovně či jídlo v menze.

Do knihovny nejen za knihami
Dříve nebo později budete muset navštívit některou z knihoven MU, ať už na vaší či jiné fakultě. Využívat můžete kteroukoliv zcela zdarma.

K počáteční bezproblémové orientaci v knihovnách vám může pomoci, když si poslechnete některou z přednášek, které se na fakultách nabízejí, nebo se podíváte na stránky library.muni.cz. Stránka vás seznámí hlavně s knihovním systémem, rezervacemi a výpůjčkami, archivem závěrečných prací apod.

Knihovny se zdaleka neomezují jen na půjčování knih, můžete tu také tisknout, kopírovat nebo skenovat. Jako studentům MU se vám otevírají dveře i do světa elektronických informačních zdrojů, tzn. různé databáze, e-knihy či e-časopisy. Často tak nemusíte knihu půjčovat v knihovně nebo se dostanete k jinak zcela nedostupným věcem. Více na ezdroje.muni.cz.

Cvičte a mluvte cizími jazyky
Centrum univerzitního sportu MU nabízí celou škálu možností, jak protáhnout a potrápit tělo. Celkem dva semestry v průběhu studia to musíte dokonce udělat povinně, avšak bezplatně. Jakmile student absolvuje dvakrát jakýkoliv předmět tělesné výchovy, s univerzitním sportem už nakládá dle svých možností a chuti. Neodkládejte však tělesnou výchovu na poslední semestry, může se stát, že se do vámi vybraného předmětu ve vybraný čas nedostanete, a nestojí za to prodlužovat školu jen kvůli tomu.

Univerzita má celkem devět fakult, které nabízejí kurzy několika desítek cizích jazyků. Všechny je najdete v Katalogu předmětů v ISu, stačí jen zadat hledaný jazyk v kombinaci s operátorem % (například němčin%). Přehled mnoha takovýchto předmětů najdete i na užitečném webu jazyky.blahus.cz.

Je zapotřebí zjistit si, jakou jazykovou kompetenci požaduje vaše fakulta či katedra pro zdárné ukončení studia. Někde je to například absolvování určitého povinného předmětu či konkrétního cizího jazyka.

Hlavní novinky