Přejít na hlavní obsah

Web studentů ESF ukáže cestu na zahraniční školu

Užitečné a ověřené informace pro studium v zahraničí přináší nový web s názvem Universator.

Web má sloužit nejen účastníkům programu Erasmus, ale i těm, kdo by za hranicemi České republiky rádi strávili celé vysokoškolské studium. Foto: universator.com.

Když se Jan Kolář před několika měsíci chystal na studijní pobyt do finského města Kuovola, našel o něm na wikipedii, že má asi 90 tisíc obyvatel. Říkal si fajn, zase tak malé město to není. Jenže když do něj přijel, zjistil, že údaje úplně nesedí. „Finové používají jiné členění, takže do těch 90 tisíc započítali celý region a vlastní město bylo jen asi třetinové,“ směje se Kolář.

Na Erasmu se mu jinak moc líbilo, ale mít dopředu víc informací by přece jen bylo lepší. A protože sám neviděl moc možností, kde je sehnat, rozhodl se spolu s kamarádem a spolužákem z ekonomicko-správní fakulty Davidem Šiškou založit internetovou databázi vysokých škol. Ta potřebné informace všem studentům, kteří se chystají na zahraniční univerzitu, nabídne.

Web se jmenuje Universator. Sloužit má nejen účastníkům programu Erasmus, ale i těm, kdo by za hranicemi České republiky rádi strávili celé vysokoškolské studium.

To je totiž to, co by nejvíc zajímalo druhého tvůrce, Davida Šišku. „Když jsem končil střední školu, uvažoval jsem, že půjdu na univerzitu do zahraničí, třeba do Spojených států. O tomtéž loni přemýšlela moje přítelkyně, ale když jsme si o školách hledali informace, nedařilo se nám najít to, co jsme chtěli,“ popisuje Šiška, jehož zajímalo třeba to, za jakých podmínek se dá na vybrané vysoké škole studovat a ve městě žít nebo jak je škola orientovaná. Zda po svých posluchačích nechce nic jiného než biflování dat, či je naopak aktivně zapojuje do různých projektů.

Z oficiálních internetových prezentací se člověk něco takového nedozví a hledat podrobnosti na diskusních fórech škol dá spoustu práce. Tedy pokud informace vůbec existují. Všechny by ale měly být k nalezení právě na Universatoru.

Výzva? Sehnat dostatek dat
Jestli někomu přijde, že výsledkem práce dvojice studentů bude něco jako rozšířené diskusní fórum, tak se plete. Uživatelé si díky Universatoru budou moci podle zadaných parametrů vybrat vysokou školu nebo jednotlivé školy srovnávat mezi sebou. Každý tak jednoduše zjistí, jak se na nich vyučuje, bude moci zkontaktovat oficiální zástupce univerzity i své budoucí spolužáky. Úplně všechny funkce webu však zatím jeho strůjci prozradit nechtějí. „Nejsme první na světě, koho tahle myšlenka napadla, a tak nechceme pomáhat konkurenci,“ vysvětluje David Šiška.

Když mluví o celosvětovém měřítku, není to náhoda. Šiška s Kolářem si od začátku řekli, že něco takového má cenu dělat, jen pokud budou nabízet informace o univerzitách na celém světě a v angličtině.

Kde vzít takové množství dat?
„Použijeme veřejně dostupné databáze a chceme také využít síly posluchačů krátkodobých i standardních studijních programů,“ nastiňuje Jan Kolář. Se svým kolegou budou shánět data od škol i studentů, aby byly konečné informace co nejvíc objektivní. „Sesbírat potřebné množství dat je naše největší výzva,“ uznává David Šiška.

Ani on ani jeho kamarád se velkého úkolu nebojí. Nejsou totiž jediní, kdo si myslí, že je hodně dobrý a realizovatelný. Došli k tomu také porotci MIC Akcelerátor, vzdělávacího projektu pro studenty, který spolupořádá Jihomoravské inovační centrum a společnost Microsoft. Universator vyhrál nedávno ukončený ročník a díky jedné z výher budou teď jeho tvůrci moct čtvrt roku využívat zdarma kancelář v Technologickém inkubátoru. Koncem srpna navíc pro svůj nápad získali záštitu ministra školství.

Hlavní novinky