Přejít na hlavní obsah

Tipy na zajímavé předměty k zaregistrování

Učte se jazyky, zajímavosti z historie nebo si od testů odpočiňte zkoušením divadla či přípravou festivalu.

Jako předmět si lze zapsat i přípravu divadelního představení na fakultě informatiky. Vloni studenti uvedli dramatizaci filmu Pulp fiction. Foto: Tomáš Muška.

Masarykova univerzita umožňuje svým studentům zapisovat si nepovinně volitelné předměty prakticky ze všech oblastí. Proč toho tedy nevyužít a nenaučit se něco trochu jiného, než nabízí jen mateřský obor? Učte se jazyky, zajímavosti z historie nebo si od testů odpočiňte zkoušením divadla, přípravou filmu nebo dokonce festivalu.

Zítra v pondělí 2. ledna začíná registrace předmětů na filozofické a pedagogické fakultě, které obě nabízejí možnost zdokonalit se v jazycích. Filozofická fakulta otevírá výuku velkého počtu cizích řečí od japonštiny až po litevštinu, kam se mohou dostat i zájemci z jiných fakult. Kdo by zatoužil po něčem skutečně netypickém, může pak zkusit třeba kurz romštiny na pedagogické fakultě (CJV_ROM1 Romský jazyk 1).

Odlehčení od závažných témat nabízí mnohé přednášky z filozofické fakulty. Jako třeba dvojice kurzů zaměřených na anekdoty (CJBC814 Vtip: Co je, jak funguje a jak se děláUS_101 Anatomie anekdoty), které přednáší Jaroslav Střítecký.

Zájemci o kulturní historii moravské metropole do ní mohou nakouknout v kurzu s Miroslavem Jeřábkem (De2MP_KDBR Kulturní dějiny Brna v období 1. ČSR). Skutečnou perlou je pak historický předmět zaměřený na jídlo (HIB0366 Potrava, jídlo, strava v dějinách), který zkoumá stravovací návyky, kuchařské knihy i magii spojenou s jídlem skrze dějiny. Vyučuje ho Libor Vykoupil.

Jak správně napsat odborný text
Každý, kdo se chystá začít pracovat na diplomové práci, pak může ocenit obsah kurzu správného psaní (CJBB119 Kurz správného psaní pro nebohemisty). Pomůže zdokonalit se v kultivované a bezchybné češtině, mj. při psaní odborného textu.

Divadlo a filmový festival
Populární céčkové předměty lze najít i na fakultách, na kterých je již registrace v plném proudu. Málokdo by čekal, že to bude fakulta informatiky, která jako jediná z devíti fakult Masarykovy univerzity nabízí předmět, v němž studenti za kreditovou odměnu realizují divadelní inscenaci, která se tradičně hraje na květnových slavnostech Dies Academicus (VV040 Divadelní hra). Studenti si mohou vyzkoušet nejen roli herce, ale také scénografa, inspicienta nebo kostyméra. Kurz vede Josef Prokeš a v minulosti se v něm nazkoušel se studenty například dramatizaci kultovního filmu Pulp Fiction. Jeden z režisérů Zdeněk Filipec naznačil, že se letošní představení inspiruje českým komiksem. O jaký půjde, neprozradil.

Každoroční velkou akcí je Filmový festival Fakulty informatiky, který také vzniká díky práci studentů (PV113 Produkce audiovizuálního díla). Posluchači vycházejí z podzimního kurzu, kde vznikají technické scénáře k filmům, které se na jaro natáčí. Zapojit se však může i ten, kdo předchozí výukou neprošel. „Uchazeč by měl prokázat, na kterém snímku a v jakém smyslu se bude podílet, a pak si vybrat, jak se zapojit do přípravy samotného festivalu - od marketingu přes web, plakát, shánění sponzorů, technické zajištění projekce až po postarání se o diváckou anketu nebo občerstvení pro diváky a porotu,“ říká vedoucí kurzu Robert Král.

Máte své vlastní oblíbené nepovinně volitelné kurzy? Své tipy můžete psát na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky