Přejít na hlavní obsah

Z geologa televizním překladatelem

Studijní pobyt v zahraničí může dopadnout různě. Třeba i tak, že nakonec v Česku proslavíte kyrgyzského tanečníka.

Milan Říha (druhý zleva) při večeři s kyrgyzskými přáteli. Podobně poznal i Ataie Omurzakova. Foto: Archiv M. Říhy.

Někam na západ nebo na sever Evropy, ideálně naučit se co nejlíp anglicky. S takovou představou vybírají studenti často destinaci, kam jedou na Erasmus nebo na jiný druh studijního pobytu.

Co třeba do Kyrgyzstánu? Tam se moc lidí nehrne. Páru geologů z přírodovědecké fakulty Milanu Říhovi a Markétě Šamánkové se ale právě tahle varianta zalíbila. Ve městě Karakol prožili nezapomenutelný půlrok a získali spoustu nových kamarádů. Jednoho z nich už dnes v Česku znají miliony lidí. Jmenuje se Atai Omurzakov a v listopadu vyhrál televizní show Česko Slovensko má talent.

„Původně jsme chtěli vyjet do Číny, ale tam se člověk těžko dostává i jako jedinec, natož aby nám to vyšlo oběma. Pak nám naše koordinátorka v Brně nabídla Kyrgyzstán a my si řekli, že by to mohlo být zajímavé,“ popisuje Milan.

Když měli v červenci roku 2010 před odjezdem, tak ještě nevěděli, v jak různých ohledech se ona „zajímavost“ projeví. Začalo to už tím, že kvůli nepokojům ve městě Oš, které bylo nakonec téměř zničeno, málem neodcestovali. „Volal nám dokonce velvyslanec, ať nejezdíme, že je to nebezpečné. Do posledního dne jsme čekali, co se ještě bude dít, ale nakonec jsme do letadla nastoupili,“ vzpomíná Markéta. Oba studenti se shodují, že svého rozhodnutí vůbec nelitují. I když je ve středoasijském státu čekalo v mnoha ohledech něco úplně jiného, než na co jsou zvyklí z Česka.

Místo po běžných silnicích se jezdí po cestách s dírami, které spíš než pro auta slouží pro koně, připojení k internetu rozhodně není samozřejmostí a západní zboží se nedá sehnat. „Neexistují tam třeba žádné jízdní řády. Až se zkrátka autobus naplní, tak se jede,“ přidává další zážitek Markéta, jež přesto tvrdí: „Byl to můj nejlepší půlrok, Kyrgyzstán je nádherná země.“

Odlišnost prostředí se projevila i ve škole. Tamější výuka na vysoké škole se blíží spíš české středoškolské. „Hodně se učí tak, že učitel diktuje a studenti si píšou. A i na univerzitě se při příchodu pedagoga zdraví povstáním a konec hodiny ohlašuje zvonek,“ líčí Milan.

Překvapení jménem Atai Omurzakov
On i jeho přítelkyně od začátku svého pobytu občas slýchali o talentovaném tanečníkovi, ale nadšenému povídání moc nevěnovali pozornost. Až když je na vystoupení Ataie Omurzakova neustále zval jeho bratr a zároveň učitel geografie dvou mladých Čechů, tak na něj přijeli. „Byli jsme zrovna v Biškeku a bydleli u Ataie, tak nás vzal na představení do restaurace. Moc se nám to líbilo, něco takového jsme nečekali,“ popisuje Milan vystoupení muže, který se proslavil třeba imitováním robota.

Z Ataie se stal velký kamarád obou českých studentů, a tak se rozhodli přihlásit ho v České republice do talentové soutěže. S jeho příjezdem do ČR to však nebylo jen tak. První termín tanečník propásl. Ale protože si jeho přátelé řekli, že by se v soutěži ukázat měl, poslali do televize aspoň videonahrávku. Ta organizátory upoutala, takže dostal další příležitost. Jenže pak následovaly pro změnu problémy s vízem.

A když konečně do Česka přicestoval, došlo všem, že potřebuje překladatele. Díky tomu se do vysílání dostal i Milan Říha. „Před kamerou jsem nikdy nevystupoval, a tak jsem byl dost nervózní a něco se muselo i několikrát přetáčet. Ale zvykl jsem si, beru to jako velkou zkušenost,“ říká student geologie na přírodovědecké fakultě.

Jeho poslední setkání se showbyznysem to pravděpodobně nebylo. I s přítelkyní by měli jet na vystoupení do Las Vegas, které jejich kamarád získal spolu s dvěma miliony korun jako první cenu v soutěži.

Hlavní novinky