Přejít na hlavní obsah

Pět tipů na výlety v okolí Brna

Za krásnou přírodou a zážitky nemusíte z moravské metropole vůbec jezdit daleko. 

Lefkáda, Tahiti, Azurové pobřeží, Alpy či Vysoké Tatry... Exotická letoviska a vysoké hory jsou v létě cílem mnoha turistů. Paradoxem však je, že kdekterý turista má procestováno půl světa, ale okolí svého bydliště sotva zná. Za krásnými místy přitom není potřeba cestovat daleko. Blízké okolí Brna skýtá mnoho zajímavostí a přírodních i kulturních krás. Vybrali jsme pro vás tipy na pět míst, kam se pohodlně dopravíte do hodiny a nepotřebujete k tomu pas ani vyměněná eura.

Mohelenská hadcová step
Národní přírodní rezervace o rozloze 57 hektarů se rozkládá v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč. Díky unikátnímu klimatu se zde nachází jedinečná fauna i flóra. Na hadcové stepi tak bylo popsáno asi 60 nových druhů rostlin a živočichů. Jméno místu propůjčuje podloží této lokality, vyvřelá hornina hadec, která se v létě přehřívá, díky čemuž v oblasti vzniká extrémně teplé a suché mikroklima. V letních měsících tak bývá teplota stepi běžně o 20 stupňů vyšší než teplota v okolí. Oblast byla obydlená už ve starší době kamenné, což dokládají nálezy pazourků. Stepí prochází naučné stezky, které turisty provedou nejzajímavějšími místy. Z vrcholku dokonce uvidíte chladící věže nedaleké jaderné elektrárny Dukovany, která také stojí za prohlídku. Autem jste tam za 45 minut, autobusem to trvá trochu déle.

Slavkov u Brna
Město ležící jen 20 kilometrů jihovýchodně od Brna proslulo především napoleonskou bitvou u Slavkova, která se konala v roce 1805 několik kilometrů západně od města. Historickému jádru vévodí barokní zámek se 115 pokoji a zahradami ve francouzském a anglickém stylu. Právě zde bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Navštívit můžete dvě prohlídkové trasy, zámecké podzemí nebo expozici Napoleon – Austerliz. Ve městě se také nachází zbytky středověkých městských hradeb, židovská čtvrť se synagogou, kostel Vzkříšení Páně či Kaple svatého Urbana. Bitvu u Slavkova si můžete připomenout i na nedaleké Mohyle míru s muzeem a kaplí. V horkých dnech se pak zchlaďte na městském koupališti.

Zámek Lednice
Honosné sídlo obklopené rozsáhlým zámeckým parkem lemovaným živými ploty a květinovými záhony vás doslova přenese do pohádky. Bývalé sídlo Lichtenštejnů zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO má neopakovatelnou atmosféru a turisté se sem opakovaně vracejí. Z Brna je to půl hodiny autem přímo na místo nebo půlhodiny vlakem do Podivína a pak už jen pár kilometrů pěšky. Po absolvování jedné z mnoha zámeckých prohlídek se projděte okolními parky a zahradami, kde se nachází obrovský skleník s exotickými rostlinami, nebo obdivujte místní dravce, jejichž chov má v Lednici svou tradici. Letos se navíc návštěvníkům představuje i lovecký gepard lovící králíky. V zámeckém areále se můžete jako za starých časů projet v kočáře taženém koňmi nebo plout loďkou k romantickému Janovu hradu nebo k minaretu.

Vodní nádrž Nové Mlýny a Pavlovské vrchy
Kaskáda tří přehradních nádrží na řece Dyji se nachází pod Pavlovskými vrchy, jen půl hodiny autem na jih od Brna. Vlakem můžete zajet do Pouzdřan a zbylých pár kilometrů dojít pěšky. Kdo si zajede na Nové Mlýny, nemusí už k moři. Zdejší turisté si v létě užívají teplé vody a sluníčka, kterého je na jižní Moravě víc než dostatek. Řada kempů nabízí pro ubytované i pestré možnosti sportovního a kulturního vyžití. Zumba či každodenní kino pod širým nebem zdarma nejsou výjimkou.

Nádrže jsou také oblíbeným cílem surfařů a dalších vodních sportovců. Užívat si můžete také výhled na nedalekou Pálavu, kam se dá i vypravit, když už vás koupání přestane bavit. Možností výletů je tu však více. Z Nových Mlýnů je to co by kamenem dohodil do Mikulova, kde je krásný zámek a nádherný výhled do okolí ze Svatého kopečku. Přímo u nádrže navíc před pár lety postavili nový aquapark. Nedaleko na rakouské straně se také nacházejí známé termální lázně v Laa an der Thaya, kam se dá dojet na kole či autobusem. 

Babí lom
Přírodní rezervace položená severně od Brna vábí pozornost výletníků už léta. Tohle místo si oblíbil i Petr Bezruč, který zde každoročně na dušičky zapaloval svíčky na památku zemřelých kamarádů. Tajuplný Babí lom přitahuje návštěvníky svým hřebenem ze slepencových skalisek tvořících útesy, věže a stěny. Hřebeni vévodí 15 metrů vysoká rozhledna navržená brněnským architektem Mojmírem Korvasem. Shora se odsud můžete pokochat výhledem na okolí Brna, Pálavu a Svrateckou hornatinu. Turisté jako výchozí bod pro výlet na Babí lom volí nejčastěji nedaleký Vranov (jen 20 minut autobusem přímo z Brna) s barokním poutním chrámem spojeným s klášterním komplexem. Nachází se zde hrobka Lichtenštejnů a pozoruhodný mechanický betlém.

Příště pět tipů na výlety trochu dál od Brna :)

Hlavní novinky