Přejít na hlavní obsah

Chcete na letní školu? Máte poslední šanci

Vzdělávání není nikdy dost. Uzávěrky na letní školy Masarykovy univerzity jsou už tu, tak neváhejte.

Jarní semestr je u konce, zkouškové období v plném proudu a po něm už bude následovat vytoužené letní volno. Pokud ještě nemáte prázdniny rozplánované den po dni a máte chuť se netradiční formou vzdělávat i v tomto období, připravila právě pro vás Masarykova univerzita řadu letních škol. Ale pozor, deadline přihlášek na většinu z nich je už za dveřmi.

Právnická fakulta láká nejen své studenty na letní školu s názvem Odpovědnost v právu, která se uskuteční 20. až 22. září. „Na půdě fakulty vystoupí mladí akademičtí pracovníci z právnických fakult českých univerzit i ze zahraničí,“ popsali organizátoři akce. Termín pro přihlášení je už dnes 30. května. Studenti fakulty mají navíc možnost za absolvování letní školy získat kredity a nechat si proplatit účastnický poplatek.

Letní školu energetické bezpečnosti organizuje i letos katedra mezinárodních vztahů a evropských studií na fakultě sociálních studií. Během sedmi dní v univerzitním centru v Telči se mimo program, zaměřený každý den na jedno stěžejní téma, účastníci podívají také do jaderné elektrárny Temelín a hydroelektrárny ve Vranově nad Dyjí. Termín konání je 13. až 21. srpna a přihlášky je nutno vyplnit už do 31. května. Za absolvování kurzu je možné získat čtyři kredity, program ale bude probíhat v angličtině.

Pro přírodovědce a chemiky zorganizovalo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) letní školu věnující se právě tomuto druhu znečištění. Uskuteční se už 13. až 17. června v bohunickém kampusu a termín pro přihlášení je 1. června. „Letní škola bude obsahovat přednášky a workshopy, ale také laboratorní cvičení či výjezd do měřící stanice v Košeticích,“ prozradili organizátoři. Studenti mohou rovněž za účast získat kredity.

Zájemci o filozofii se mohou zúčastnit etní filosofické školy, kterou pořádá stejnojmenný spolek od 1. do 10. července v Dubu nad Moravou. Zaměření letošního ročníku je Univerzalismus: univerzita, univerzum, univerzalita. Pro přihlášení napište co nejdříve na jeden z kontaktů a doufejte, že je pro vás ještě místo.

Pro studenty žurnalistiky ale i další zájemce o média připravila fakulta sociálních studií ve spolupráci s dalšími subjekty také několik akcí. Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského je již zavedenou prestižní letní školou, během níž se studenti mohou věnovat tištěným novinám, novým médiím, rozhlasovému zpravodajství, televizi, reklamě a marketingu nebo fotografii. Termín konání je 14. až 21. srpna v Havlíčkově Brodě, přihlašování probíhá do vyčerpání kapacity míst.

Mezinárodní letní školu etiky médií letos podruhé uspořádá katedra mediálních studií a žurnalistiky ve spolupráci s univerzitami na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Uskuteční se 9. až 11. září v Prešově a na programu budou témata z celé Višegrádské čtyřky. Bližší informace se ještě objeví na webu.

Sportovci si přijdou na své na Mezinárodní letní škole úpolových sportů, kterou pořádá fakulta sportovních studií. Bude zaměřena na úpolové sporty, tedy hlavně judo, box, aikido a další, a sebeobranu. Odehraje se 3. až 6. září v bohunickém kampusu, hlásit se můžete do naplnění kapacity.

Pro zahraniční studenty je určena letní škola českého jazyka, kterou pořádá filozofická fakulta a která nabídne intenzivní výuku češtiny během čtyř týdnů, tedy od 16. července do 13. srpna. Přihlášky stačí poslat do 15. července.

Pro ostatní studenty připravilo jazykový kurz angličtiny Centrum jazykového vzdělávání. Letní škola Study Skills in English bude probíhat od 25. července do 2. září, každý si ale může vybrat zaměření a zúčastnit se jen vybraných týdnů. Témata se budou týkat používání angličtiny v akademickém prostředí, mluveného projevu, psaní či poslechu odborných přednášek. Více informací a přihlášku najdete na webu.

Další nabídky letních škol pro letošní rok najdete na webu Centra zahraniční spolupráce či na webech jednotlivých fakult. Většina z nich za ně nabízí kredity a má také speciální stipendijní fondy, ze kterých můžete pokrýt náklady na účastnické příspěvky či dopravu.

Hlavní novinky