Přejít na hlavní obsah

Letní školy lákají na osobnosti a uvolněnou atmosféru

Blíží se čas přihlašování na letní školy. Pestrý výběr nabízí i Masarykova univerzita. Od ekologie až po toxikologii.

Ta dvě slova zdánlivě nejdou ani dohromady, ale když se k sobě dají, můžou z nich vzejít nezapomenutelné zážitky. Komu nestačí to, co se naučil přes školní rok, může se k novým informacím dostat i o prázdninách na takzvaných letních školách.

Na Masarykově univerzitě se jich každoročně pořádá celá řada. Jestli zrovna teď přemýšlíte nad svým programem v čase letního volna, zahrňte do zvažovaných možností i akce z následujícího seznamu.

Jak se na takovou školu dostat? Většinou je potřeba zaslat spolu s přihláškou motivační dopis, na základě kterého se účastníci vybírají. Konkrétní podmínky najdou zájemci na webech pořadatelů nebo na jejich facebookových profilech.

FSS: Zelené podnikání i energetika
Snad nejaktivnější je ve vymýšlení letního programu fakulta sociálních studií. Hned dvě prázdninové akce organizuje katedra environmentálních studií – ta první, pro bakaláře, se jmenuje Letní škola zeleného podnikání a biozemědělství, ta druhá, pro magistry nese jméno Výhledy české energetiky a má podtitul Soláry či chladicí věže na obzoru?

O zeleném podnikání a biozemědělství se bude v polovině srpna týden mluvit v ekologickém centru v Hostětíně u Bojkovic. Organizátoři účastníkům zajistili nejen setkání se zajímavými osobnostmi, které přiblíží, jak takové podnikání rozjet, ale také možnost seznámit se s fungováním podobné firmy v praxi. Program láká také na konzultace koučů z oblasti ekonomie, environmentalistiky či marketingu.

Druhá akce přivede začátkem září na fakultu sociálních studií přibližně dvě desítky odborníků na energetiku, kteří si s sebou přinesou pohled na danou problematiku snad ze všech možných stran. A co nedokážou oni, o to se postarají doprovodné filmové projekce nebo prohlídky. „Zvažujeme exkurzi do brněnské spalovny, do solární a fotovoltaické elektrárny u letiště v Tuřanech či do hodonínské uhelné elektrárny. Všechno je však ve fázi domlouvání,“ uvedla organizátorka školy Petra Orsáková.

O energetice bude se studenty mluvit i Drábová
Domácí i zahraniční energetické experty, zástupce veřejné i soukromé sféry. Ty všechny bude možné potkat na Letní škole energetické bezpečnosti, kterou organizuje na začátku srpna katedra mezinárodních vztahů a evropských studií. Pod zmíněnými přízvisky se skrývají například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, Jiří Hledík a Iva Kubanová či Petr Závodský ze společnosti ČEZ, nezávislý německý energetický expert Alois Tost nebo Arunas Molis z NATO. Akce má i svůj facebookový profil.

Jak si rozumí politika a média?
Na nerozpojitelném vztahu politiky a médií postavily svoji letní školu katedry politologie a mediálních studií a žurnalistiky. Mluvit na ní bude mimo jiné švédský expert Peter Dahlgren, který se zaměří na užívání nových médií v politice, Brit Michael Higgins věnující se celebritizaci politiky a infotainmentu nebo Jörg Matthes z vídeňské univerzity, jenž se bude věnovat efektům médií a předvolebním kampaním.

„Chtěli jsme, aby problematiku vždycky nejdřív uchopily zahraniční kapacity a čeští lektoři ji následně demonstrovali na tuzemských podmínkách,“ uvedl organizátor letní školy Politika a média Miloš Gregor, který tak zdůvodnil, proč se na akci pořádané na začátku září objeví také čeští akademici a odborníci z praxe. Mezi nimi bude mimo jiné specialista na krizovou komunikaci Tomáš Zdechovský. Mediální stranu pak bude zastupovat například politický moderátor televize Prima Jan Punčochář.

PřF: Přírodovědci školí, jak nakládat s toxickými látkami
Z čeho vybírat mají i studenti přírodovědecké fakulty. Díky letní škole o toxických látkách v prostředí se budou moct dozvědět víc o problematice zdrojů a osudu chemických látek v životním prostředí, jejich vzorkování, účincích na živé organismy, hodnocení rizik nebo analýze dat. Speciální prostor přitom dostane otázka toho, co pro člověka znamená, když je takovým látkám vystaven.

Jinou akci dávají dohromady biologové. Letní škola experimentální biologie ukáže zájemcům metody, které si ve výuce nemají vůbec nebo jen velmi málo šanci osahat. Její program se však teprve rodí. K dispozici by na internetu měl být během několika dní.

FF: Měsíční kurz pomáhá s češtinou cizincům
Máte zahraničního kamaráda, jemuž se na návštěvě u vás v Česku zalíbilo natolik, že by se rád naučil aspoň trochu česky a dozvěděl se něco víc o kultuře nebo literatuře? Pak ho pošlete na tradiční Letní školu slovanských (bohemistických) studií. Nezáleží na tom, zda s jazykem teprve začíná, nebo už jste ho zvládli něco naučit. Pořadatelé totiž chystají program pro různé skupiny pokročilosti.

O školu je velké zájem. Loni se do Brna sjelo 145 studentů z 36 zemí světa. „Čeština je nádherný jazyk. Pokud budu mít možnost, chtěla bych se sem přestěhovat,“ popisovala v létě dánská profesorka historie Birgitte Schmidt, která se pro češtinu nadchla na návštěvě u rodiny své kamarády.

PrF: IT právníci mají sraz v Rakousku
Mezinárodní společnost studentů z šesti evropských států, Spojených států a Číny slibuje také letos Letní škola práva informačních a komunikačních technologií. Koná se v Reichenau an der Rax na východě Rakouska. „Akce už má tradici, takže na ni přijíždí ti nejlepší v oboru. Namátkou třeba Andreas Wiebe z univerzity v Göttingenu nebo Dan Svantesson z Bond University v Austrálii,“ uvedl vedoucí ústavu práva a technologií Radim Polčák.

Ani tím však výčet možných letních aktivit nekončí. Na fakultě sportovních studií pomalu vzniká program letní školy se zaměřením na úpolové sporty. Bližší informace o aktuálním ročníku budou na internetu k dispozici během několika dnů.

A že to ještě není všechno? Pokud víte o další příležitosti, dejte nám o ní vědět do komentářů nebo na Facebooku.

Hlavní novinky