Přejít na hlavní obsah

Čtyři měsíce v Dánsku aneb Škola hrou

Studentka Fakulty sportovních studií MU Vendula Rybičková vyrazila na sportovní akademie v Gerlevu. Věnovala se tam parkouru.

Kromě teoreticky orientovaných předmětů se v Gerlevu vyučují především ty praktické. Každý student si zapisuje tři sporty, jeden z nich je přitom ten hlavní a intenzivnější. Vendula (vlevo) si vybrala parkour.

Překonat několik metrů vysoké betonové zídky, železná zábradlí nebo plot je pro zkušeného parkouristu hračka, ale naučit se tento původně francouzský sport je dřina, která se bez modřin, potu a někdy i bolavějších zranění neobejde. Ani to však Vendulu Rybičkovou, magisterskou studentku Fakulty sportovních studií MU, neodradilo, když si ho vybírala jako hlavní předmět na dánské sportovní akademii v Gerlevu ležícím asi 130 kilometrů od Kodaně.

„Dánská sportovní akademie, kam jsem jela minulý semestr na studijní pobyt, je obdobou našich vyšších odborných škol. Výuka je hodně intenzivní – student tráví ve škole pět dní v týdnu, od rána do večera. Dopoledne dva přednáškové bloky, oběd a odpoledne znova škola,“ přibližuje Vendula systém výuky.

Kromě teoreticky orientovaných předmětů se v Gerlevu vyučují především ty praktické. „Každý student si zapisuje tři sporty, jeden z nich je přitom ten hlavní a intenzivnější. Mým hlavním předmětem byl parkour, takže jsme na betonovém hřišti za školou a v tělocvičně trávili každý týden pět hodin. Jako vedlejší předměty jsem si zvolila plážový volejbal a judo,“ doplňuje studentka.

Nabídka dalších sportovně zaměřených předmětů ale nebyla vůbec malá. Například tři studenti z Masarykovy univerzity, kteří byli v Gerlevu na studijním pobytu ten stejný semestr, si zapsali tanec, move-out nebo crossfit. A přihlásit se mohli i na potápění, snowboarding, jumping nebo windsurfing.

Vendula si na předmětech nejvíce cenila vyučujících s profesionálními zkušenostmi i toho, kolik času se jednotlivým předmětům věnuje. „V Brně máme také širokou nabídku nejrůznějších sportů, ale není tolik času naučit se pořádně něco do hloubky. Za ty čtyři měsíce v Gerlevu jsem se v parkouru dostala od úplných začátečníků k pokročilým,“ dodává.

Jako doma
V Gerlevu studovalo asi sto studentů, skoro 60 procent byli Dánové, zbytek pocházel například z Číny nebo USA. Všichni studenti se znali navzájem – a nejenom díky tomu, že se pravidelně potkávali na přednáškách a na jednotlivých kurzech, ale i proto, že všichni bydleli v areálu školy a o víkendech měli připravený společný tematický program.

„V týdnu jsme zase skoro každý večer hrávali společenské hry, díky čemuž se mi neskutečně zlepšila komunikativní angličtina. Už se nebojím mluvit,“ pochvaluje si studentka.

Sportovní akademie v Gerlevu je soukromá škola a studenti za studium platí školné, které zahrnuje ubytování, jídlo, výlety po Dánsku i sportovní soustředění v zahraničí. Vendula byla například s parkourovou skupinou na týdenním výletu v Chorvatsku.

Dánská vláda pokrývá českým studentům zhruba třetinu školného a studenti Fakulty sportovních studií MU navíc získávají v rámci mezifakultních dohod stipendium od Masarykovy univerzity. „Vloni mi stipendium pokrylo školné. Kdybych sice jela někam do zahraničí přes Erasmus+, školné bych platit nemusela, ale i tak nelituju. Ty čtyři měsíce v Gerlevu byly nezapomenutelné a neměnila bych. Bez váhání bych se tam ještě na semestr vrátila,“ hodnotí Vendula.

Hlavní novinky