Přejít na hlavní obsah

Pár rad do začátku na Masarykově univerzitě, které byste neměli minout

Zorientovat se na vysoké škole může vypadat náročně, ale s naším průvodcem to každý hravě zvládne.

Začít rozumně fungovat na vysoké škole není žádná věda. S některými věcmi budete možná na začátku trošku bojovat a některé vám nebudou jasné hned, ale po pár týdnech přijdete všemu na kloub. Abychom vám s tím trochu pomohli, připravili jsme seznam několika věcí, s nimiž se na začátku studia určitě potkáte a které je dobré rychle pobrat.

Co je to UČO
UČO neboli univerzitní číslo osoby vás bude doprovázet po celé studium. Je to identifikační číslo, díky němuž si vás vyučující, referentky studijního oddělení, kuchaři v menze nebo knihovníci nespletou s někým jiným. To ale samozřejmě neznamená, že se stanete pouhým číslem, je to jen pro pořádek, něco jako číslo občanského průkazu. Doporučujeme si těch šest číslic zapamatovat. Potřebovat je budete nejen při přihlašování do všech školních informačních systémů, k různým sítím a počítačům, ale třeba taky při podepisování testů.

Bez ISu ani ránu
Informační systém MU neboli IS je pro řadu začínajících studentů trochu strašák. Není složitý na obsluhu, je ale obsáhlý a někoho to může napoprvé vyděsit. Připravte se každopádně na to, že se bez něj neobejdete. Registrujete si přes něj předměty, přihlašujete se ke zkouškám, platíte skrz něj ISIC kartu, stahujete si z něj studijní materiály, nakonec do něj i vkládáte diplomku, prostě všechno.

Jen si to sami zkuste, zajděte na is.muni.cz zadejte si do něj UČO a primární heslo (dostali jste ho při zápisu) a zkuste si vyhledat předměty, které máte povinné (jděte na to přes sekci Student a registraci). Možná vás napoprvé trochu vyděsí, ale věřte tomu, že si IS časem oblíbíte a nedáte na něj dopustit. Ušetří vám spoustu času, který studenti na jiných vysokých školách musí trávit ve frontě na studijní oddělení.

Nepostradatelná ISIC karta
ISIC je mezinárodní studentská karta, která by měla doplňovat zbytek vašich dokladů v peněžence. Někteří vyučující přímo vyžadují, abyste se ISICem legitimovali u zkoušek, jinak se ale dost hodí i jinde. Když si chcete půjčit něco v knihovně, chcete si zajít na jídlo do menzy, potřebujete přes noc studovat v Celouniverzitní počítačové studovně, bez ISICu to nepůjde. Jako je UČO něco jako číslo občanky, tak je ISIC vaše univerzitní občanka a platební karta v jednom. Navíc jsou na ISIC vázány i výhody v různých obchodech, slevy na jízdné, do galerií a muzeí, a co je nejlepší, je platný i v zahraničí – dostanete na něj snížené vstupné i do Louvru.

Knihovny a další zdroje
Každá fakulta má svoji vlastní knihovnu a jako studenti Masarykovy univerzity můžete využívat zdarma všechny. Funguje pro ně společné vyhledávání na webu aleph.muni.cz. Půjčování knih není však to jediné, co v nich můžete dělat. Dají se tu tisknout učební materiály a knihovny jsou také skvělým místem ke studiu, kde vás k práci motivují další lidé ponoření do učebnic a literatury.

V knihovnách se můžete taky přihlašovat k elektronickým zdrojům (jde to ale i z domu přes univerzitní VPN), což jsou placené databáze různých odborných časopisů, k nimž se běžně jinak nedostanete. Doporučujeme navštívit i Celouniverzitní počítačovou studovnu na Komenského náměstí. Když potřebujete v klidu intenzivně pracovat na něčem do školy, dá se tam za pomoci kávy strávit i několik dní v kuse. Otevřeno je non stop.

Jak je to s bydlením
Kdo je z Brna a bydlí u rodičů, má vyhráno, přijde ale o spoustu zábavy, která je spojená s životem na privátech nebo kolejích. Obě varianty jsou v Brně snadno dostupné a cenově se příliš neliší, tedy pokud se domluvíte s více známými na sdílení bytu (na nabídku se podívejte třeba na bydleni.muni.cz). Pokud ale v Brně nikoho neznáte, je nejjednodušší zažádat první rok o kolej. Je to poměrně snadné, půjdete na web Správy kolejí a menz a přes systém ISKAM si jednoduše rezervujete lůžko. Udělat to můžete od 1. srpna do 10. září.

Masarykova univerzita má deset kolejních areálů v různých částech Brna, liší se ale komfortem a cenou, tak dobře vybírejte i s ohledem na to, kde máte fakultu. Podle vašich nároků na počet spolubydlících zaplatíte za měsíc něco mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte si každý semestr zažádat v ISu o ubytovací stipendium. Zpravidla vám vystačí na jeden až dva nájmy.

Kde se za dobrý peníz najíst
Pokud se vám nebude chtít vařit, je dobré zvolit jinou levnější variantu obživy. Menz je na univerzitě hned několik v blízkosti většiny fakult. Liší se od sebe v mnoha ohledech, takže je fajn si vyzkoušet, která vám nejvíc sedne. Rozhodně už to ale není tak, že by byly menzy podprůměrné a průměrné, dnes už jsou spíše dobré a skvělé.

Za nejlepší je obecně považovaný Academic restaurant v kampusu, legendární je menza z roku 1920 v budově rektorátu na Moravském náměstí, oblíbený bufet najdete třeba v budově na Komenského náměstí a navštívit můžete i Pizzu Nostru v Kounicově ulici, kde máte za plus minus 50 korun na výběr z více než deseti druhů pizzy. Obecně se v menzách dá slušně najíst kolem 30 až 40 korun včetně polévky, ale když vám stačí málo, tak i za polovic. Kde jsou univerzitní stravovny, zjistíte na skm.muni.cz.

Rychlokurz kreditů
Je to vlastně taková hra, ve které se snažíte získat minimální skóre. Abyste dokončili studium, musíte absolvovat určité předměty, jejichž hodnota se vyjadřuje v počtech kreditů. Třeba na bakalářském studiu jich musíte nasbírat aspoň 180. Předměty a kredity existují trojího druhu: A, B a C. Od každého typu musíte za dobu studia splnit předepsané množství, nemůžete je ale sbírat nárazově, každý semestr je potřeba splnit minimum, abyste se mohli zapsat do dalšího.

V zásadě to není žádná věda. Hlídáte si, abyste měli každý semestr splněno minimálně 20 kreditů v každém svém studiu, případně 45 kreditů v součtu za dva po sobě jdoucí semestry. Zároveň si podle doporučeného studijního plánu hlídejte, že si ve správném pořadí zapisuje tzv. áčkové předměty, které jsou povinné a často na sebe navazují.

Kromě toho po očku kontrolujete povinně volitelné béčkové předměty, kterých musíte splnit určité množství, můžete si ale zpravidla vybírat z většího balíku. Céčkové předměty jsou čistě na vašem zájmu aneb i filďák může chodit na programování na informatice a právník si může zapsat psychologii na fakultě sociálních studií.

Záchrana všech studentů
Studijní oddělení je záchrannou sítí a rádcem kdykoliv se začnete ztrácet v občas nepřehledném průběhu studia. Existují mýty o nepříjemných studijních referentkách, ale věřte tomu, že jsou to lidé, kteří jsou tu pro vás, a pokud se na vás řítí nějaký problém, je vždycky lepší přijít dřív než později. Vystaví vám nejen potvrzení o studiu, které potřebujete třeba na zlevněnou šalinkartu (brněnská předplatní jízdenka na hromadnou dopravu), ale i poradí s čímkoliv, co se týká studijní administrativy.

Pokud chcete pomoct v méně formálním prostředí, zkuste studentské poradce, které najdete na poradci.muni.cz nebo na diskusním fóru v ISu.

Hlavní novinky