Přejít na hlavní obsah

Gymnazistka se v laboratořích Muni probádala až k České hlavičce

Kateřina Kudličková z Gymnázia Řečkovice se na Přírodovědecké fakultě MU zabývá chronickou lymfocytární leukémií.

Kateřina Kudličková se k výzkumné práci pod vedením Vítězslava Bryji dostala přes středoškolskou odbornou činnosti.

Jméno Kateřina Kudličková dnes ještě není studentům nebo pedagogům Masarykovy univerzity příliš známé. Je ale pravděpodobné, že o studentce z Gymnázia Řečkovice ještě uslyšíme. Vyhrála a 13. listopadu v brněnském Sono centru převzala cenu Česká hlavička v kategorii Sanitas – Život a zdraví člověka. Úspěchu dosáhla v rámci středoškolské odborné činnosti, při níž spolupracovala s ústavem experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě MU.

Studentka řečkovického gymnázia ve své práci zkoumala dosud neprobádané geny RNFT1 a RNFT2, což běžnému člověku nic moc neřekne, nicméně podle hypotézy studentky je možné, že mají značný vliv na průběh chronické lymfocytární leukémie.

„S využitím reálných vzorků pacientů a informacemi o těchto pacientech z anonymní databáze jsme zjistili, že vysoká aktivita genů RNFT1 a RNFT2 má fatální dopady na průběh chronické lymfocytární leukémie,“ vysvětluje Kateřina, podle níž pacienti, kteří mají tyto geny aktivní, vykazují horší průběh nemoci a obecně umírají dříve.

„Dále jsme se zaměřili na dopady těchto genů v samotných buňkách, načež jsme zjistili, že vysoká aktivita genů RNFT1 a RNFT2 znemožňuje buňkám v množení,“ přibližuje gymnazistka, která strávila poslední rok a půl v laboratořích přírodovědecké fakulty pod patronátem Vítězslava Bryji.

Pro mladou vědkyni cena znamená opravdu mnoho. „Být výherkyní Českých Hlaviček je pro mě hlavně odměna za všechnu odvedenou prací za dosavadní rok a půl, co se na výzkumu podílím,“ svěřuje se Kateřina a dodává, že oceněním to rozhodně nekončí.

„Cena je pro mě spolu se všemi výsledky, kterých jsme zatím dosáhli, obrovskou motivací pokračovat dál a věnovat výzkumu maximum času,“ naznačuje gymnazistka budoucí směřování svých kroků.

Hlavní novinky