Přejít na hlavní obsah

Obří hrášek valící se Brnem připomíná otce genetiky Mendela

Upozorňuje zároveň na festival Mendel, jehož hlavní část se koná v sobotu 18. července v Augustiniánském opatství na Mendelově náměstí.

Sedmimetrový hrášek se bude dva týdny kutálet Brnem. Dnes se poprvé ukázal na Moravském náměstí u sochy Jošta, postupně bude i na dalších místech včetně Univerzitního kampusu Bohunice. Upozorní tak na osobnost, která zanechala stopu nejenom v jihomoravské metropoli, ale po celém světě – Gregora Johanna Mendela. Otec genetiky by v roce 2022 oslavil 200. narozeniny.

Hrášek symbolizuje jeho slavné pokusy s hrachem, které prováděl za zdmi Augustiniánského opatství v Brně na dnešním Mendlově náměstí. Výsledkem byla publikace „Pokusy s rostlinnými hybridy“, která položila základy moderní genetiky. Přelomový význam publikace však odborná veřejnost docenila až 16 let po Mendelově smrti. 

Hrášek bude putovat po známých brněnských dominantách. Aktuálně je na hradě Špilberk, před hlavním vstupem Univerzitního kampusu Bohunice bude k vidění od 8. do 10. července, poté se přesune ke kostelu sv. Michala a k Mahenovu divadlu. Na závěr se přemístí do opatství na Mendelově náměstí, kde si ho mohou moct užít návštěvníci festivalu Mendel, který se koná od 17. do 19. července.

„Většina lidí zná Mendela především jako otce genetiky, méně známý je jako meteorolog, učitel a včelař. Mendel byl dokonce první na světě, kdo vědecky popsal tornádo. Stalo se tak v roce 1870, kdy se tornádo přehnalo nad Brnem. Proslavily ho jeho pokusy s hrachem, kde zkoumal, jak se jednotlivé znaky a vlastnosti dědí z rodičů na potomstvo. Mendelovy zákony o dědičnosti znaků platí dodnes,“ uvedla Blanka Křížová, ředitelka Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Mendel je dnes známý spíše za hranicemi Česka, do muzea se na něj chodí ptát hlavně zahraniční turisté. „Doufáme, že se to změní a že se podaří přiblížit i Čechům tuto osobnost, která je stavěna na roveň Darwinovi a někdy i před něj.“

Mendel studoval na univerzitě ve Vídni matematiku, fyziku a přírodní vědy. Jako první pak ve své práci aplikoval matematické metody v biologickém výzkumu. Gregor Johann Mendel většinu své práce vykonal za zdmi Augustiniánského kláštera na Starém Brně. Gregor Johann Mendel zde byl vysvěcen na kněze a později se sám stal opatem. Na zahradě opatství se stále nachází základy skleníku, ve kterých prováděl své průkopnické pokusy, zachoval se zde i včelín, který Mendel nechal vystavit. Nejcennější památkou je originál Mendelova rukopisu, ve kterém popsal zákony dědičnosti.

Zábavné pokusy i originál přelomového rukopisu

Osobnost Gregora Johanna Mendela lidem přiblíží festival Mendel, jehož hlavní část se koná 18. července v Augustiniánském opatství na Mendelově náměstí, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet na stáncích Masarykovy univerzity třeba izolovat DNA, podívat se na rostliny pod mikroskopem nebo se seznámit s tématem šlechtění a genetické modifikace rostlin.

Konkrétně program Mendelova muzea MU začíná v sobotu 18. července už v 10 hodin programem pro děti nazvaným „Superschopnosti pro rostliny“ a komentovanými prohlídkami. V odpolední části programu budou vedle stánků na nádvoří také popularizační přednášky na témata jako „Náš původ vepsaný do lidského genomu“ nebo „Co jsme se na HIV naučili, na COVIDu jako když najdeme“.  Na některé části programu je potřeba se registrovat. Více zjistíte na webu mendelje.cz.

Rukopis Pokusy s rostlinnými hybridy

„Po dohodě s opatstvím připravujeme ještě speciální komentované prohlídky na neděli 19. července od 10 do 16 hodin v každou celou hodinu, při nichž bude k vidění i originál Mendelova rukopisu,“ doplnila ředitelka muzea Blanka Křížová s tím, že i na tyto prohlídky se bude potřeba registrovat na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky