Přejít na hlavní obsah

Věk je jen číslo, dokazuje devadesátiletá posluchačka U3V

Univerzita třetího věku MU otevírá pro další akademický rok pět nových kurzů. Přihlášky je možné podávat od začátku května až do konce června, výuka bude probíhat prezenčně.

Posluchačka kurzů U3V Naděžda Langrová.

Už tři promoce má na Masarykově univerzitě za sebou Naděžda Langrová. V roce 1954 promovala na lékařské fakultě v oboru farmacie, další dvě promoce zažila s Univerzitou třetího věku MU (U3V). Ta první v roce 2009 se trefila na den přesně 55 let po její studentské promoci, druhou absolvovala v roce 2018. Na čtvrtou promoci se pak seniorka chystá za dva roky, kdy v rámci U3V dokončí kurz Umělecká díla.

„Vystudovala jsem farmacii v Brně, ale celý život jsem v oboru pracovala jinde. Nejdřív v tehdejším Gottwaldově a pak v Ostravě. V roce 2003 jsem se již v důchodu s rodinou dcery přistěhovala opět do Brna a začala zde novou kapitolu života. A musím říct, že díky Univerzitě třetího věku na Masarykově univerzitě je to kapitola pestrá a bohatá nejen na vědomosti, ale i zážitky a přátele,“ říká devadesátiletá žena.

Do prvních kurzů U3V zamířila v roce 2005 a je jim věrná dosud. Z Chrlic, kde bydlí, od té doby prakticky každý den míří za vzděláním, zábavou a „spolužáky“. „Nejsem člověk, který by seděl doma s rukama v klíně. A když jsem objevila U3V měla jsem jasno. V průběhu let jsem se přihlásila do všech vyhlášených kurzů, zúčastnila jsem se každé aktivity, všech exkurzí a výletů, prošla jsem výukou na všech fakultách. U3V splnila přesně to, co jsem chtěla: zůstat aktivní jak v myšlenkách, tak tělesně,“ dodává. Do nového ročníku je již Naděžda Langrová, která svým přístupem dokazuje, že věk je jen číslo, jako absolventka přednostně přihlášena.

Posluchačka kurzů U3V Naděžda Langrová.

U3V otevírá přihlašování pro akademický rok 2022/2023 v pondělí 2. května, přihlásit se bude možné až do 30. června. Vypsala pět studijních programů - dva kurzy tříleté (Všeobecný a Umělecká díla), dva kurzy roční (Kulturní dědictví a památková péče na Moravě a U3V a Moravské zemské muzeum) a pohybový kurz Zdraví je v pohybu. Kapacita kurzů je přibližně 800 míst. Nový víceletý program v rámci U3V otevírá na podzim také Univerzitní centrum v Telči.

Po dvouleté výuce v online režimu jsou všechny kurzy naplánovány prezenčně. „Právě na prezenční docházku se naši senioři nejvíce těší. Online výuku přes kanály Youtube a MS Teams zvládli výborně, přestože někteří měli zpočátku obavy z technické zdatnosti. Samozřejmě online režim připravil kurzy U3V o některé posluchače, ale my věříme, že od nového akademického roku se s prezenční výukou vrátí,“ je přesvědčena vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání MU Svatava Kalná. Kromě dlouhodobých kurzů doplňují nabídku U3V ještě tematicky zaměřené kurzy a mimořádné přednášky na aktuální témata z oblasti politiky, celospolečenského dění nebo zdraví.

Na aktuální situace reaguje U3V nejen přednáškami, ale novinkou jsou také kurzy češtiny pro seniory z Ukrajiny. „Máme vypsány dva kurzy, které se již pomalu plní. První začíná již 25. dubna, další následuje od 3. května. Veškeré informace i v ukrajinštině najdou zájemci na webu U3V,“ doplňuje informace referentka celoživotního vzdělávání Markéta Jelínková.

 

 

Hlavní novinky