Přejít na hlavní obsah

V šesti pavilonech kampusu se opravuje potrubí

Kvůli vodě nevyhovující hygienickým normám se pozinkované vodovodní potrubí vyměňuje za nerezové.

První etapa výměny nevyhovujícího vodovodního potrubí pokračuje přes léto hned v šesti pavilonech univerzitního kampusu v Bohunicích. Od 8. července se pracuje na místech, kde se v průběhu školního roku pohybuje nejvíc lidí. Hotovo by mělo být 8. září, tedy ještě před začátkem výuky.

Proč celá ta akce? Na výměně potrubí se univerzita dohodla s dodavateli stavby poté, co musela reklamovat část původních vodovodních rozvodů. Docházelo v nich ke znehodnocení vody tak, že nebyla vhodná k pití.  

Nynější část prací se nejvíc dotýká středové části kampusu. Dělníci se pustili do výměny trubek ve vstupních pavilonu A22 s největší posluchárnou, v A17, kde sídlí děkanát lékařské fakulty a správa kampusu, v knihovním pavilonu A9, v A7 a v A11, kde se ve školním roce nejčastěji učí.

„Právě tady se běžně kumuluje nejvíc lidí, takže opravy by měly být nejvíc znát. Slibujeme si od nich mimo jiné úspory za balenou vodu, protože právě sem se jí naváží největší množství,“ říká Petr Marvan, jenž na rekonstrukci dohlíží.

K pětici středových pavilonů se přidal ještě ten s označením A10. „Zvolili jsme ho proto, že pravděpodobně na jaře příštího roku budeme spojovat severní a jižní část kampusu a nechceme do něj zbytečně vstupovat podruhé,“ uvedl Marvan.

Ačkoliv se mluví o rekonstrukci, celkový dopad na život v pavilonech není tak velký, jak by se mohlo zdát. Odehrává se především na sociálních zařízeních a chodbách, nikde nejsou žádné výkopy a v prostorách se denně uklízí. „Snažíme se maximálně chránit majetek univerzity. Všechno jsme si vyzkoušeli na pavilonech A5 a A13, kde opravy proběhly bez problémů,“ podotknul Marvan.

Práce dostala na starost firma IMOS, která má s kampusem už zkušenosti a ve výběrovém řízení podala nejvýhodnější nabídku. „Univerzita v podstatě hradí jen náklady na povýšení standardu z potrubí pozinkovaného na nerezové,“ uvedl kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček a dodal, že ačkoliv pozinkované potrubí běžně splňuje hygienické požadavky, univerzita se jeho výměnou za nerezové snaží předejít možnému opakování zjištěných závad a eliminovat nedůvěru v dříve používaný materiál.

Rekonstrukce je rozdělena na tři etapy, další dvě se připravují na období mezi podzimním a jarním semestrem a na příští léto. Tyto části už se víc dotknou života vědců a výzkumu v laboratořích. Opravy se však plánují tak, aby zasahovaly vždy napůl sekci přírodovědecké a lékařské fakulty, a vědci tak měli kam svou práci přesunout.

Hlavní novinky