Přejít na hlavní obsah

Voda v univerzitním kampusu je po opravě v pořádku

Dělníci v pavilonech vyměnili 14 kilometrů trubek. Testy vzorků z nových ukazují, že voda je vhodná k pití.

Kvalita vody v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity je po výměně vodovodního potrubí v pořádku a plně vyhovuje požadavkům legislativy pro pitnou vodu. Prokázaly to zářijové testy, které na vzorcích z 18 dotčených pavilonů provedl Státní zdravotní ústav v OstravěUniverzita přistoupila k výměně trubek poté, co se zjistilo, že se z pozinkovaného potrubí uvolňují látky, které vodu znehodnocují.

Ačkoliv ještě před několika lety se tento typ materiálu používal běžně, ukázalo se, že pro stavby tohoto typu není zcela vhodný, a proto je nové potrubí již z nerezu. „Po této zkušenosti už stavaři pozinkované potrubí nepoužívali ani u dostavby univerzitního kampusu a dalších budov, které na univerzitě v posledních měsících vznikaly,“ řekl ředitel Správy univerzitního kampusu Bohunice Pavel Brančík a dodal, že k obdobnému kroku přikročily na svých stavbách také další brněnské vysoké školy.

Po dokončení výměny odebrali specialisté v každém pavilonu čtyři vzorky teplé a čtyři vzorky pitné vody, u kterých specialisté provedli testy. Potrubí se v kampusu opravovalo v několika etapách, po první zkušební etapě se část trubek vyměňovala loni v létě, další v období mezi podzimním a jarním semestrem a poslední v právě uplynulém létě.

Při rekonstrukci dělníci vyměnili asi 14 kilometrů potrubí, jeho renovace vyšla na necelých 24 milionů korun. O náklady se univerzita podělila se stavebními firmami, 14 milionů hradila škola, která zaplatila zejména navýšení standardu nových trubek, a 10 milionů korun dodavatelé stavby. Další náklady ze strany univerzity si vyžádalo dodávání pitné vody v barelech, které teď z kampusu postupně mizí.

Hlavní novinky