Scala je třetí nejnavštěvovanější jednosálové kino

Scalu si od města Brna pronajala Masarykova univerzita. Ve spolupráci se společností Aeropolis ji znovuotevřela.

Kino Scala pravidelně plní studenti.

Univerzitní kino Scala, kterému hrozilo uzavření, se během první sezóny svého obnoveného provozu změnilo na významný kulturní i společenský stánek brněnského života. Scalu si od města Brna pronajala Masarykova univerzita, která pro ni ve spolupráci se společností Aeropolis našla nové využití v podobě propojení provozu kina a místa pro výuku a další akademické aktivity.

Dle výsledků Unie filmových distributorů se brněnské Univerzitní kino Scala stalo v prvním čtvrtletí třetím nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku, navštěvovanější byla jen pražská kina Oko a Aero. „Pro mě to je výborný výsledek. I když by někdo mohl říct, že jsou to jen čísla, pro mě jsou nesmírně důležitá. Mým cílem bylo vrátit Scalu divákům a diváky Scale, a to se myslím povedlo,“ řekl ředitel kina Radek Pernica.

„Nápad využít atraktivní prostor v samém centru města pro potřeby univerzity a současně obnovit tradici promítání kvalitní filmové produkce se po první sezóně ukázal jako plně funkční,“ zhodnotil prorektor Masarykovy univerzity Jiří Němec.

Univerzita Scalu využila pro promoce, které tam přesunula z auly, jež se opravuje. Dopoledne a odpoledne patří Scala především pravidelné výuce. Díky své kapacitě a technické vybavenosti se ukázala být ideální pro přednášky, které jsou navštěvovány větším počtem studentů a zároveň jsou při nich ve větší míře využívána audiovizuální média.

Důležité místo mají ve Scale také pravidelné kurzy Univerzity třetího věku. S velkým ohlasem plného sálu se setkalo divadelní představení studentů fakulty informatiky. Díky spolupráci s dalšími brněnskými institucemi hostila Scala například také sympozium v rámci prestižní mezinárodní přehlídky grafického designu Bienále Brno 2014.

Vedle běžné filmové produkce kino úspěšně hostilo řadu filmových festivalů, například Mezipatra, Festival francouzských filmů, Cinema Mundi či Jeden svět. Přenášelo operu z New Yorku, balet a činohru z Londýna. Své pravidelné časy a pořady zde našly maminky s dětmi na Baby biu, senioři i studenti.

Ani o prázdninách nebude Scala zahálet. Chystá Ozvěny 49. Mezinárodního festivalu Karlovy Vary, Brněnské filmové léto s rázně sníženým vstupným, ale hlavní akcí letošních prázdnin bude nepochybně přímý přenos Monty Python živě (převážně) – divadelní představení pěti žijících členů legendární komediální skupiny, od roku 1982 první a údajně poslední vůbec.

V nové sezóně pak budou pokračovat stávající přenosy. Prodej předplatného na přenosy z Metropolitní opery i Královského baletu Londýn již bylo zahájeno. V programu se objeví i nové festivaly.