Přejít na hlavní obsah

Medici se učili vrtat kosti a zasahovat u nehody

Víkendový kurz urgentní medicíny prověřil budoucí lékaře.

Figurína Meti dala studentům pořádně zabrat.

Budoucí lékaři potřebují nejen znalosti z knih a přednášek, ale také zkušenosti z reálných situací, které budou možná už brzy muset sami řešit. Jak správně vyvrtat díru do kosti nebo v případě nutnosti propíchnout hrdlo pacienta, který nemůže dýchat, se učili medici o víkendu 16. a 17. dubna na Kurzu urgentní medicíny na Lékařské fakultě MU.

Sobotní teoretickou část kurzu doplnila v neděli v bohunickém kampusu část praktická. „Studenti čtvrtých až šestých ročníků si tady mohou všechno zdarma vyzkoušet. O kurz byl velký zájem, všechna místa byla zaplněna hned v první minutě po spuštění registrace,“ prozrazuje jedna z organizátorek akce Tereza Prokopová, když mě vede k prvnímu z osmi stanovišť.

Když člověk nedýchá, je třeba zavést mu do plic hadičku.

Zrovna ho okupuje jedna z osmi skupin, které v sobotu organizátoři náhodně vytvořili z osmdesáti účastníků. Pod vedením Karla Pelikána, který působí v Rakousku, tady studenti zavádí s pomocí nebezpečně vypadajícího háku hadičku do plic nebo se učí, kde a jak správně propíchnout hrdlo, když pacient nemůže dýchat. „Musíte nahmatat první měkkou část na ohryzku a tam potom píchnout. Vyzkoušejte si to na chlapcích, lépe to nahmatáte,“ vybízí doktor Pelikán. Z pouhého pozorovatele se tak na chvíli stávám figurantem.

Další stanoviště už není pro slabší povahy. Jeden z mediků sedí na židli a jeho kolegyně se na něm učí napíchnout žílu a odebrat trochu krve. Jakmile to studentka pod dohledem odborníků správně provede, je na řadě další dvojice. Vedle mezitím druhá část skupiny vrtá tlustými jehlami díry do kuřecích kostí. „Nesmíte na vrtačku tlačit. Vyzkoušejte si to tady na vajíčku, nesmí vám při vrtání prasknout,“ nabádá Jana Kubalová ze Zdravotnické záchranné služby v Brně a ukazuje na obyčejné vejce, které leží na stole vedle kuřecích křidýlek. Vrtání děr do kostí je důležité ve chvíli, kdy tímto způsobem lékař musí pacientovi podat léčivou látku.

O poznání víc stresu zažívá další skupinka mediků, která se právě svěřila do rukou Martina Dolečka, primáře urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno. V místnosti ale hraje prim někdo jiný - sedmdesátikilová figurína Meti, která je schopná napodobit člověka až s hrůzostrašnými detaily. Ukazuje se to na fingovaném zásahu, při kterém musí jedna část týmu vyprostit figurínu z trosek auta a druhá provést zásah na urgentním příjmu. Meti nejenže dýchá, chraptí, mrká a má tep, on také mluví. Na studentech je vidět nervozita, pokud ale něco pokazí, nikdo neumře. Jen dostanou na konci důležitou zpětnou vazbu.

Do urgentní medicíny patří i resuscitace.

Část nedělního programu se odehrává také ve venkovních prostorech kampusu. Každý tým tady musí vyřešit simulovanou autonehodu a poradit si s vážně zraněnou figurantkou či s hysterickým spolujezdcem. „Už jsem dnes čtyřikrát mrtvá, poslední studentka ale utekla, když ze mě začala stříkat krev,“ směje se figurantka, které díky pomůcce pod bundou skutečně z ruky stříká jakási červená tekutina.

Kurz urgentní medicíny pořádá už šest let na lékařské fakultě výukový portál Akutně.cz ve spolupráci s fakultními nemocnicemi a záchranáři. „Urgentní medicína je obor, kterému se medici ve školních lavicích příliš nevěnují. Naším cílem je tedy komplexně je s ním seznámit,“ uzavírá hlavní organizátor kurzu Petr Štourač.

Hlavní novinky