Přejít na hlavní obsah

Interaktivní výstava plná vědy obsadí kampus

Výstava Dotkni se vědy! představí minulost i současnost výzkumu na Masarykově univerzitě.

Dva interaktivní prvky výstavy už se objevily v centru Brna.

Dotkni se vědy! Tak zní název výstavy, kterou připravuje Masarykova univerzita ke svému 95. výročí založení. Návštěvníci si budou moci sáhnout na jednotlivé exponáty, zažít atmosfé­ru vědy z dob dřívějších, vyzkoušet si konkrétní pokusy a nahlédnout do laboratoří. Výstava odstartuje 26. března v bohunickém kampusu a potrvá až do konce června.

>> Chystáte se výstavu? Přidejte se na Facebooku.

Kdo to byl Moravský obr Drásal? Proč je Brno světovou kolébkou genetiky? Co daroval Leoš Janáček Masarykově univerzitě? K čemu slou­žily tajemné psychologické přístroje? To jsou jen příklady otázek, na které výstava odpovídá. Odhalí navíc i nejnovější poznatky ze současné­ho výzkumu na univerzitě. „Chceme expozicí oslovit širokou veřejnost od naprostých laiků až po ty nejnáročnější návštěvníky,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Pavla Hudcová.

„Návštěvníci se dozvědí, co zažívá výzkum­ník na Antarktidě, vyzkouší si roli soudce při rozhodování o vině a trestu, poznají fungování lidského těla nebo se pokusí rozluštit kód DNA,“ vyjmenovává části programu jedna z autorek expozice Zuzana Hanzelková. Výstava se skládá ze zhruba osmdesáti panelů rozdělených na po­lovinu historickou a současnou, další část tvoří interaktivní zastavení, hádanky a exponáty.

Návštěvníci najdou odpovědi na mnohé otáz­ky z různých oblastí vědy: zastoupena jsou od­větví jako genetika, kardiochirurgie, geografie, právo, životní prostředí či chemie.

Expozici k 95. výročí založení Masarykovy univerzity doplní i komentované prohlídky a workshopy pro veřejnost, které se uskuteč­ní v průběhu čtyř sobot: 29. března, 26. dubna, 24. května a 14. června. Děti mohou získat ve­selá trička Jsem vědec a Jsem eMU. A nejmenší absolventi všech workshopů dostanou diplom Vědec MU.

Organizátoři chystají pro návštěvníky hrané scénky, soutěže pro děti i dospělé, ukázky ex­perimentů a také prohlídky laboratoří či anato­mického muzea.

Hlavní novinky