Přejít na hlavní obsah

V soutěži Neuron Impulsy uspěli dva vědci Muni. Dostanou peníze na výzkum

Vědecké ocenění získali Zuzana Holubcová a Vítězslav Bryja. Za popularizaci vědy byl vyznamenán také Ondřej Dostál.

Zuzana Holubcová pátrá po příčinách ženské neplodnosti.

Ocenění spojené s penězi na výzkum získali z Nadačního fondu Neuron hned dva vědci z Masarykovy univerzity. V letošním ročníku soutěže Neuron Impulsy určené pro mladé perspektivní vědce do 40 let uspěla Zuzana Holubcová z lékařské fakulty a Vítězslav Bryja z přírodovědecké fakulty.

Komise soutěže posuzuje přihlášené výzkumné projekty ze šesti oblastí: biologie, fyziky, chemie, matematiky, medicíny a společenských věd. Mezi vítěze pak rozděluje šest milionů korun určených na jejich výzkum.

„Beru to zejména jako ocenění své dosavadní práce a zároveň závazek k tomu, abychom si udrželi nastavené standardy a pokusili se ještě více přiblížit světové špičce,“ říká o ceně, kterou získal za oblast biologie, Vítězslav Bryja.

Získané peníze využije na výzkum toho, zda některé ze signálních Wnt bílkovin mohou ovlivňovat chování nejen bezprostředně sousedících buněk v těle, ale i těch vzdálených, a fungovat tak jako hormony. Získané poznatky by mohly přispět k lepšímu zvládnutí mnoha chorob, například leukémie.

Přínosem ocenění je podle Bryji také fakt, že získané peníze může využít podle svého uvážení. „Často je toto doplňkové financování určeno na takzvané high risk/high gain projekty, kde je vysoká pravděpodobnost, že se testovaná hypotéza ukáže jako neplatná,“ doplnil.

Zuzana Holubcová bude díky dotaci pokračovat ve výzkumu vývoje lidského vajíčka. „Mým cílem je popsat na molekulární úrovni stavbu buněčného aparátu, který má na starosti rozdělení genetické informace během vývoje vajíčka. Vzhledem k tomu, že poruchy tohoto aparátu mají za následek vznik geneticky abnormálních vajíček, přispěje tento výzkum k lepšímu pochopení příčin ženské neplodnosti,“ přibližuje svou práci bioložka. Doufá, že její práce pomůže i vývoji terapeutických metod pro prevenci a léčbu poruch plodnosti.

„Získané ocenění pro mě představuje povzbuzení k další práci. Postavení mladých vědců není jednoduché nikde a já navíc působím na rozhraní základního a aplikovaného výzkumu. Jde o neprošlapanou cestu, takže se objevují nečekaná úskalí,“ dodala Holubcová.

Ocenění se dostalo také řediteli Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřeji Dostálovi. V letošním roce se poprvé udělovala Cena předsedy Akademie věd ČR a Nadačního fondu Neuron za popularizaci vědy. Ondřej Dostál skončil mezi nominovanými na druhém místě, a to mimo jiné za loňské oslavy 150. výročí prvního zveřejnění přelomových myšlenek Gregora Johanna Mendela v oblasti křížení rostlin.

Hlavní novinky