Přejít na hlavní obsah

Rychlé šípy vs. Dlouhé bidlo: Zvítězí dobro nad zlem?

Studentské divadlo na fakultě informatiky uvádí 16. května svérázné převyprávění příběhů od Jaroslava Foglara.

Premiéra Rychlých šípů na kolenou bude k vidění 16. května v 19:30 v posluchárně D1 na fakultě informatiky. Foto: Tomáš Muška.

Milá i úsměvná dobrodružství Rychlých šípů mají své místo v nejedné dětské knihovničce i v srdcích těch, jejichž poličky zaplnila skripta nebo křížovkářské slovníky. Kdo by také odolal pětici odvážných a čestných mladíků, kteří až naivně věřili v dobro a snažili se svět udělat krásnějším? Příběh snad nejznámějších Foglarových hrdinů představí ProFIdivadlo poprvé ve středu 16. května na domovské fakultě informatiky.

Scénář z autorského pera Josefa Prokeše zavede diváky mezi Mirka Dušína, Jarku Metelku, Červenáčka, Rychlonožku i Jindru Hojera. Jenže příběh Rychlých šípů z FI nemá s Foglarovou předlohou mnoho společného.

„Předstupte, obžalovaný Mirku Dušíne,“ zní na zkoušce hry z úst (207 centimetrů dlouhého) Dlouhého bidla. Z čeho může být obžalovaný chlapec, jehož tvář by mohla být na obálce encyklopedie ctnosti? Že to není spravedlivé? Možná právě v tomto ztvárnění Rychlých šípů spravedlnost tak úplně nefunguje. Ostatně jako v jistém období československé historie, do kterého prvorepublikoví hrdinové dorostli.

Pokud čekáte roztomilý příběh bez jakéhokoliv bezpráví, možná odejdete z představení s depresí. Pokud ale přijdete, uvidíte netradiční divadelní kus hodný ProFIdivadla, amatérského divadelního souboru, který působí na fakultě informatiky. Přestože se může zdát, že mezi budoucí programátory, matematiky a informatické experty se divadlo jaksi nehodí, soubor má za sebou již dvoucifernou tradici. Rychlé šípy jsou jubilejní patnáctou hrou ProFIdivadla.

Premiéru Rychlých šípů na kolenou, které zrežíroval Lukáš Junga, můžete vidět 16. května v 19:30 v posluchárně D1 na FI. Pokud se do posluchárny nevejdete (vstup je zdarma, takže bude narváno), máte možnost novou hru amatérských herců vidět ještě dvakrát: ve středu 23. a 30. května, vždy v 19:30 v multikulturním centru Stadion na Kounicově 22.

Více o 15. výročí ProFIdivadla se dočtete v květnovém čísle muni.cz.

Hlavní novinky