Přejít na hlavní obsah

Kam se vyrazit učit? V kurzu jsou parky i knihovny

Místo, kde se učíte, může hodně ovlivnit váš úspěch při zkouškách. Tady je pár tipů, kam zajít v Brně.

Zkouškové období opět zaútočilo na zdravou mysl studentů, kteří tráví týdny zalezlí ve svých brlozích nad stohy učení. Proč si ho ale nezpříjemnit? Prostředí, kde se člověk učí, má navíc velký vliv na jeho efektivitu. Meze už jsou suché, tak proč nevzít učebnici do přírody? Která místa mají studenti nejvíce v oblibě?

Mezi oblíbená šprtací místa patří brněnské parky. „Ráda se učím venku, například na Špilberku. Miluju přírodu a mám ráda ruch lidí v dálce, sedávám u hradeb na jižní straně a nebo v trávě, kde je výhled na Petrov. Venku se učím nejrychleji,“ pochvaluje si studentka filozofické fakulty Zuzana Gábiková.

Pod Špilberkem opravdu najdete řadu laviček i plácků na místech, která jsou tu více či méně na očích kolemjdoucím. Pokud vás to ruší, najdete tam i řadu skrytých zákoutí mimo pěší stezky. V malé, romantické a plotem obehnané zahradě blízko hradeb si může student učení zpříjemnit poslechem zurčící fontány a vůní všudypřítomných květů. Když na vás přijde spaní, můžete se osvěžit v nedaleké kavárně. A když už vás příroda omrzí a nebo se setmí, za pár minut seběhnete do Centrální počítačové studovny, která je otevřená nonstop. Ta přitahuje další, hlavně soví typy studentů, kteří se nejraději učí v noci.

Venkovní variantu učení vyhledává i student fakulty sportovních studií Michal Vlček. „Rád se chodím učit do přírody, kde můžu vstřebávat tu energii a zároveň si uklidním a vyčistím mysl. Nejraději chodím do Lužánek nebo do Tyršova sadu,“ tvrdí Michal.

Lužánky jsou studentskou oázou, kde panuje uvolněná atmosféra. Můžete si dovolit donést si tam deku a udělat si pohodlí a nikdo se na vás nebude divně dívat. Jen je třeba dát si pozor, kam si leháte, park je totiž vyhledávanou lokalitou pro venčení čtyřnohých mazlíčků. V parku však bývá na jaře živo, a tak se může stát, že vám na hlavě přistane frisbee. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří potřebují šprtat doma, je to místo příhodné i pro trávení času v pauzách mezi učením. V teplých dnech se navíc můžete zchladit limonádou nebo pivem v hospodě přilehlé k parku a zalézt si do stínu pod koruny stromů.

Studentka ekonomicko-správní fakulty Pavlína Vyletová patří do skupiny těch, kteří dávají přednost učení v knihovnách. „Nejraději chodím do té na přírodovědecké fakultě v Kotlářské ulici. Je tam pohodové prostředí a klidná atmosféra. Člověk se může uvelebit do sedačky s vysokými opěrkami a upíjet mátový čaj, který si připraví v přilehlé kuchyňce. V prosklené učebně si člověk při řešení úloh může čmárat vzorečky fixem na tabuli,“ říká Pavlína.

Na knihovnu nedá dopustit ani Zuzana. Učit se chodí do knihovny na fakultu sociálních studií. „Ta je pro mě symbolem učení. Vezmu si jídlo a pití na celý den a jen pracuju, bez počítače a Facebooku. Je to výrazně efektivnější a motivují mě ostatní studenti,“ vysvětluje studentka svou strategii. Tamější knihovna vůbec díky svému rozmanitému uspořádání dovede uspokojit skoro každého. Učíte se rádi obklopení ostatními studenty, nebo dáváte přednost zapadlejšímu místu? Obojí v tam najdete.

Pohodlnou variantu učení slibují i sedací vaky umístěné ve skleněné kukani, kde si můžete vychutnat i trochu soukromí, stejně jako v horním patře na ochozu. Největším tajemstvím knihovny je ale její mínus první patro s pohodlnými sedačkami. 

Hlavní novinky