Přejít na hlavní obsah

Několik tipů k usnadnění prvních kroků na univerzitě

AnotaceTipyPrvaciPokud jste právě letos opustili středoškolské škamny a v těchto dnech teprve přicházíte na kloub všem strastem a slastem, které s sebou studium na univerzitě přináší, vítejte. Skutečnost, že je vysokoškolské studium principiálně na hony vzdálené tomu středoškolskému, jste rychle pochopili už při prvních setkáních s ISem. Snad vám tedy následující tipy trochu usnadní orientaci ve všech těch novotách, které vás v současnosti nemilosrdně atakují.

Vševědoucí Informační systém

Přestože jste ho navzdory krátké době užívání jistě stačili již několikrát proklít pro jeho zdánlivou složitost, brzy seznáte, jakým je IS nepostradatelným pomocníkem. Vyplatí se projít si soubory Nápovědy, která vám umožní vyždímat z ISu maximum. Je však pravda, že v začátcích většinu aplikací nevyužijete. Základním komunikačním prostředkem nejen s vyučujícími je e-mailová schránka (Pošta), jejíž ovládání je velmi jednoduché. Možná jste ale přehlédli možnost zasílání upozornění na došlé e-maily prostřednictvím SMS zpráv. Nejen tuto funkci, ale například i přesměrování zpráv do jiné schránky můžete po vstupu do Pošty nastavit v záložce Adresář, nastavení, složky.

Do sekce Diskuze jste již také zajisté zavítali a pochopili, že do předmětových a obecných fór patří skutečně jen seriózní příspěvky týkající se studia, zatímco k provozování různých forem štěbetání slouží Plkárna. I zde předkládáme jeden užitečný tip – v předmětových fórech můžete přejít do diskuze, která k příslušnému předmětu probíhala v některém z minulých semestrů. Platí to samozřejmě jen pro předměty, které se vypisují opakovaně (tedy zvláště ty povinné). Toto cestování v čase vám umožní nahlédnout do autentických rozprav o problémech, se kterými se vaši předchůdci v příslušném předmětu potýkali třeba loni, což se vždycky může hodit. Přepnout do jiného období můžete dole pod výpisem vláken příslušného předmětového fóra. V neposlední řadě je velmi užitečnou sekcí také Vývěska. Nejdůležitější sdělení se vám budou zobrazovat na titulní stránce IS, doporučujeme ale prozkoumat všechna zákoutí, která Vývěska nabízí. V podsekci Inzerce například můžete sehnat skripta nebo natrefit na výhodné ubytování.
Mnohem více tipů, jak se zorientovat v brněnském univerzitním prostředí, ale hlavně na konkrétní fakultě a oboru, najdete v Prvákovinách: www.prvakoviny.cz. Foto: Petr Dimitrov.
Mnohem více tipů, jak se zorientovat v brněnském univerzitním prostředí, ale hlavně na konkrétní fakultě a oboru, najdete v Prvákovinách: www.prvakoviny.cz. Foto: Petr Dimitrov.

Pohyb prý studentům svědčí
Obsah položky Student je vám také dobře známý, protože jste si jejím prostřednictvím registrovali předměty. Víte, že musíte v prvním semestru získat minimálně patnáct kreditů, ale že ideální počet za semestr činí kreditů třicet. Mnozí prváci si nejsou jisti, jak je to s povinností absolvovat tělocvik, protože bývají mystifikováni staršími studenty, kteří jim v dobré vůli sdělují různé varianty již poněkud historických informací. V současnosti se požaduje v průběhu bakalářského studia zvládnutí dvou zápočtů za tělocvik (za každý ze dvou semestrů dostanete jeden kredit). Povinnost absolvovat tyto dva semestry tělocviku mine pouze studenty FSpS, vrcholové sportovce a studenty, kteří se osvobodí na základě lékařského potvrzení. V případě, že vám představa fyzické aktivity nedělá dobře, zvolte si z nabídky sportů posilovnu, pěší turistiku nebo předmět Aktivní formy ochrany života a zdraví v krizových podmínkách. A naopak informace pro případné horlivce – můžete si zapsat jen jeden předmět tělesné výchovy a jeden výcvikový kurz za semestr.

Učme se jazykům nejen cizím
Nároky na prokázání minimálních cizojazyčných kompetencí nejsou pro celou univerzitu stejné, proto je třeba vycházet z požadavků konkrétní fakulty. Zde opět nabádáme k prověřování aktuálnosti případných informací od starších kolegů, protože na některých fakultách došlo relativně nedávno v oblasti cizích jazyků k důležitým změnám. V případě, že jste držiteli jazykového certifikátu (např. z cambridgeské zkoušky), informujte se na možnost jeho uznání. Promyslete si ale, zda pro vaše osobní blaho není lepší setrvat i na VŠ s cizím jazykem v kontaktu. Z dalších předmětů, dostupných pro celou univerzitu, doporučujeme ke zvážení absolvování Kurzu správného psaní pro nebohemisty, který se vyučuje na Filozofické fakultě. Tento předmět byl zaveden v důsledku čím dál méně slavné úrovně gramatických schopností značné části studentů. Najdete ho v registrační šabloně FF. K registraci a zápisu předmětů obecně ještě jedno upozornění – ohlídejte si datum 4. října. Právě do tohoto data si ještě můžete bez problémů zrušit zápis předmětů, které vás neosloví.

Jsem online, tedy jsem
Pokud nedisponujete přístupem k internetu na vašem privátu či koleji, nevyhnutelně se stanete častými okupanty veřejných počítačových učeben. Naštěstí každá z fakult minimálně jednu takovou nabízí. Šťastní majitelé notebooků navíc můžou konzumovat výhody jeho vlastnictví na mnoha místech univerzity, pokrytí wifi signálem je v současné době už velmi slušné. Hojně navštěvovaná je také Centrální počítačová studovna (CPS), která je všem studentům k dispozici v budově Lékařské fakulty na Komenského náměstí. Její výhodou je kromě velkého množství počítačů, tiskáren, kopírek a přístupových míst pro notebooky také její nonstop provoz. Až ji půjdete navštívit, nezapomeňte si ISIC, protože jedině s ním projdete přes nekompromisní turnikety. ISIC zároveň funguje jako elektronická peněženka. Po nabití peněžní částky u obsluhy CPS (nebo ve speciálních bankomatech v knihovnách) stačí ISIC přiložit k příslušnému snímači a můžete vesele kopírovat či tisknout.

Najděte si svou oblíbenou vývařovnu
Dalším zařízením, které většina z vás hned lačně vyhledá, jsou menzy. Kvalita jídla je kupodivu často srovnatelná, ne-li lepší než menu v mnohých hospodách, které přitom vychází na více než dvojnásobek ceny. Co se týče chuti a výběru jídel, jsou mezi studenty často chváleny menzy Vinařská a Veveří, pro většinu strávníků je ale důležitějším faktorem dostupnost. Pokud chcete najít menzy a bufety, které jsou nejblíže právě vaší fakultě či bydlišti, projděte si jejich seznam na www.skm.muni.cz. Tamtéž naleznete také vstup do aplikace pro objednávání obědů. Ano, obědy si skutečně můžete rezervovat z tepla domova až čtrnáct dní dopředu. Jednou z mála věcí, kterou nemůžete provést online, je kromě samotné konzumace jídla také osobní vyzvednutí přihlašovacího hesla a vložení peněz na účet. Obojí je možné na kterékoli pokladně stravovacího provozu. Vaší pozornosti by rozhodně neměla ujít relativně nově otevřená pizzerie PIZZA NOSTRA na kolejích Kounicova. Překvapivě širokou nabídku chutných pizz za cenu v rozmezí 30–46 korun už ale objevila spousta hladovců před vámi, takže vám na malém prostoru této pizzerie pravděpodobně bude lehce těsno.

Kam na ty moudrosti všichni chodí? Do knihovny!
Po uspokojení tělesných tužeb zbývá dopřát si potravu duchovní. Nejobsáhlejší zdroj rozličného čtiva představuje v rámci univerzity Ústřední knihovna Filozofické fakulty. Ale publikace, které byly vaším vyučujícím označeny za povinné, byste měli najít také v ústřední knihovně své fakulty, případně přímo v knihovně dané katedry. Otázka je, jestli vás ve výběru konkrétního titulu již někdo nepředběhl. V takovém případě si lze knihu rezervovat nebo nelenit a zapátrat v katalogu, zda kýženou publikaci nemají ve fondu knihovny jiné fakulty. Jako studenti univerzity totiž můžete využívat služeb všech fakultních knihoven. Pokud opravdu na žádné neuspějete, vydejte se do Moravské zemské knihovny (MZK), kde sice za roční registraci necháte stovku, zato se vám však u nohou ocitne velká část veškerého lidského vědění, MZK je totiž druhou největší knihovnou v České republice.

Prvákoviny
Mnohem více tipů, jak se zorientovat v brněnském univerzitním prostředí, ale hlavně na konkrétní fakultě a oboru, najdete v Prvákovinách. Tento „Manuál na použití školy“ je pro vás k dispozici ve speciálních stáncích u vchodu do vaší fakulty, v některých fakultních knihkupectvích a v kavárnách Krmítko. Více informací o této unikátní příručce najdete na www.prvakoviny.cz.

Hlavní novinky